"Acaba, zâil, yalancı bir cennette cismi bulunan ve kalbi, ruhu cehennemde azap çeken bir insana mesut denilebilir mi?" Dünya kendini baki zannettirmekle yalancı bir cennet olmuş oluyor. Dünyanın başka ne gibi yalanları olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki "yalan" ifadesi gölge manasıında kullanılıyor. Yani dünyanın nimetleri ve lezzetleri cennetin nimetleri ve lezzetleri yanında kıyas edilemeyecek kadar yetersiz, sönük ve devamsızdır.

İnsan, dünyanın bu sönük, yetersiz, aldatıcı ve geçici nimetlerine aldanıp ahireti unutursa, o zaman ebedî bir hüsran, acı bir son ile karşılaşacak. Fâni dünyanın fâni lezzetlerine mukabil, ebedî cenneti ve nihayetsiz nimetleri kaybedecek.

İnkârcı ideolojiler insanlığa mükâfat ve mutluluk olarak dünya nimetlerini gösteriyorlar. Oysa dünya nimetleri gelip geçici tadımlık nimetlerdir. Tadımlığı, doyumluk gibi göstermek de bir yalandır.

Evet, dünya ahirete göre bir zindan hükmündedir. Bir hadis-i şerifte de işaret edildiği gibi, anne karnına göre dünya ne ise, ahirete göre de dünya odur. Dünyanın bütün saadetleri ve acıları, nimetleri ve külfetleri o ebedî âlemdekilere göre “gölge” gibidir. Gölge sadece asıldan haber verir, kime ait olduğunu gösterir, ama onun hiçbir hususiyetini taşımaz.

Haritada bir şehrin yeri bir nokta ile gösterilir, ama o noktada şehrin caddesi, sokağı, köşkü, sarayı yoktur. Bu kâinat sarayında teşhir edilen her şey cennetteki nimetlerin numunesi ve gölgesidir. Gölge ile asıl arasındaki fark ne ise, cennetteki meyveler ile dünyadaki meyveler arasındaki fark da odur. Dünyadaki insan ile cennetteki insan arasındaki fark da gölge ile asıl arasındaki fark gibidir.

Kişinin rüyasında yemek yemesi karnını doyurmaz. Uyanınca karnının aç olduğunu hisseder. "İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar." (bk. Aclunî, Keşfu'l-hafa, 2/312) hadisi de bize bu dersi verir. Buradaki nimetler, ebedî nimetlere iştiyakımızı arttırmak içindir.

Anne karnında bin sene yaşamak, dünyanın bir saatine mukabil gelmediği gibi, dünyanın bin sene mesudane hayatı da cennetin bir saatine denk gelmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...