Block title
Block content

"Acele ettim kışta geldim, sizler cennet asa bir baharda geleceksiniz..." Üstad eğer "cennet asa bahar" ile yaşadığımız zamandan bahsediyorsa, günahlar daha çoğalmış açık saçıklık Üstadımızın zamanına göre kat kat artmış,.. Nasıl anlamalı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bizim, o zamanların nasıl bir kış olduğunu anlamak için yaşamamız lazımdır. Doğrudan doğruya iman ve Kur'an'ın hedef alındığı, camilerin bir bir kapatıldığı, Kur'an öğrenmenin yasak olduğu, Allah demenin suç kabul edildiği, dini sohbetlerin yasak edildiği ve sefahet dalgalarının yaşaş yavaş ülke sathına nasıl yayıldığını görmüş olsaydık, biz de Üstad'a katılırdık. Şimdi ile mukayese edildiğide, bahar gibi bir hayat yaşadığımız anlaşılacaktır. Bu değerlendirmeyi yaparken, mukayese hatasına girmeyelim, sadece o dönem ile karşılaştırıyoruz. Zira o deneme nisbeten bir bahar denmiştir.

Bir hadiste; "Dünya müminin cehennemi ve kafirin cennetidir." denmektedir. Bu hadisi anlamak için yine mukayese yolunu takip etmek durumundayız. Zira Efendimiz (asv), dünyaya nisbeten cennet ve cehennemi mukayese ediyor. Dünya, cennet ile mukayese edildiğinde, cehennem gibidir; Dünya cehennem ile mukayese edildiğinde ise cennet gibidir, manası ve mesajı verildiğini  anlıyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

tufanyılmaz
RASULULLAH EFENDİMİZ S.A.V BİR HADİSİNDE BUYURUYORKİ:"İNSANLARIN EN KAMİLLERİ MUSİBETE EN ZİYADE GİRİFTAR OLANLARDIR".ÜSTAD DİYORKİ:"DÜNYADA EŞİNE NADİR RASTLANIR İŞKENCELERE VE SIKINTILARA MARUZ KALDIM.TATMADIĞIM EZA ÇEKMEDİĞİM CEFA KALMADI.80 KÜSÜR YILLIK ÖMRÜ HAYATIMDA DÜNYA ZEVKİ NAMINA BİR ŞEY BİLMİYORUM."BUNA GÖRE ÇEKTİĞİ SIKINTILARA BAKARAK,ÜSTADIN NASIL BİR MERTEBEDE OLDUĞUNU VE NE KADAR BÜYÜK BİR ZAT OLDUĞUNU VE GERÇEKTEN MÜCEDDİD OLDUĞUNU ANLAMAMIZ LAZIM.VE DE ÜSTADI TENKİT EDENLERİN ALLAH TAN KORKMASI LAZIM.KENDİLERİNİ ŞEYTANA MASKARA YAPMASINLAR.YOKSA TARİH ONLARI ÇOK KÖTÜ BİR ŞEKİLDE KAYDEDER.SAYGILAR VE SEVGİLERİMLE......
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...