"Adalet-i Kur'aniye âlem kapısında durup ribaya: 'Yasaktır, girmeğe hakkın yoktur.' der. Zira gâvur harbî ve mütecaviz ise, hürmetsiz ve ismetsizdir." Almanya'da yaşayan Müslümanlar için de geçerli mi, Avrupa'da faizle işlem olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Müslüman olmayan ülkelerde çalışan Müslümanlar, önce paralarını buralara yatırmayıp kendi ülkelerine gönderme şıkkını tercih etmelidirler. Zira paralarının kazancını gayri müslimlere kaptırmaları doğru değildir.

Bununla beraber muhafaza için bıraktıkları paralarına verilen faizi ise almaları, faiz haramdır diyerek onlara bırakmamaları gerekir. Zira fıkıh kitaplarında zikri geçen bir hadîste, gayri müslim ülkelerinde Müslümanların, gayri müslimden faiz alabileceği hükmü açıkça ifade edilmektedir. Hal böyle olunca, gayri müslimden hem paranın aslı, hem de faizi alınmalıdır. Bizim paramızla onların güçlenmesi, bizim zayıflamamız demektir. Bizim millî ve İslâmî şuurumuz ise böyle bir yanlışlığa müsaade etmemelidir.

Şurası bilinen bir hakikattir ki, Müslüman Müslümandan (gayri müslim ülkesinde de olsa) faiz alamaz.

Bu gibi sorularınıza daha ayrıntılı cevap almak isterseniz, www.sorularlaislamiyet.com sitemize sorularınızı sorabilirsiniz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

muratk68

Kredi cekip faiz ödeyebilir mi? (Avrupa'da)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)

Daha önce cevap verilmişti. Yani, çok mecbur kaldıkça faiz alıp vermeleri caizdir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...