Block title
Block content

"Adem-i mutlak zaten yoktur." ifadesini nasıl anlayacağım? Mesela; Allah'tan başka bir ilah, ezelden beri yoktur ve ebediyyen olmayacaktır, bu mutlak yokluk değil midir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İki zıddın beraber bulunması imkansızdır, çünkü bir zıt bulundu mu diğerini men eder.  Işık ile karanlığın aynı anda bir mekanda bulunmasının imkansızlığı gibi.

Allah’ın sonsuz varlığı ile sonsuz yokluk, siyah ile beyaz gibi bir birine zıt iki durumdur. Allah’ın sonsuz varlığı sonsuz bir şekilde varlığına devam ettiği müddetçe, sonsuz yokluk diye bir şey söz konusu olamaz.

“Allah'tan başka bir ilah ezelden beri yoktur ve ebediyyen olmayacaktır.” ifadesi, sadece olması mümkün olmayan yani muhal bir durumunun tasvir ve ifade edilmesidir. Bu cümlenin yokluk ile bir ilgisi bulunmuyor.

Yokluk bir vaka, atılan bir yer, varlığın gömüldüğü ve imha edildiği bir alan anlamına geliyor ki, yokluğun bu anlamı Allah varken ve var olmaya devam ettiği müddetçe mümkün ve caiz değildir.

Herhangi bir şeyin ilah olamama durumunu mutlak yokluk sayıp, mutlak varlık olan Allah’ın karşısına çıkarmak, mantıksız bir durum olur. Mutlak yokluğa varlık rengi vermek, hem dinen hem de mantıken caiz değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı Sual | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 331 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

omrc07
Şerik alem-i misalde de mi yoktur?İlim olarak insanlar kendi kafasına sokuyorlarsa?İrade ve kudret vücut rengi vermiyor olabilir mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Şerik de aynı şekilde mümkün olmayan yani muhal bir durumunun tasvir ve ifade edilmesidir. İnsanların bunu zihninde tasvir etmesi şirki gerçek kılmaz. Yani şöyle söyleyelim var olması asla mümkün olmayan şeylerin tek varlık alanı insanların boş beleş zihni kuruntusundan öteye geçemez. Mesela haşa "Allah yok" ifadesinin ne gerçekte ne de başka bir alemde izdüşümü yoktur. Bunlar insan zihinde dolaşan kuru ve köksüz lafızlardan ibarettir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...