ÂDETULLAH

Allah’ın, terbiye ve idare kanunlarına âdetullah denir. Sünnetullah da aynı anlamda kullanılır. “Sen Allah’ın sünnetinde asla bir değişiklik bulamazsın” ayetinin ifade ettiği gibi, bu kanunlarda bir devamlılık söz konusudur (Ahzab, 62; Fatır, 43; Fetih, 23) .

Bazıları kâinattaki âdetullah kanunlarına yanlış olarak tabiat kanunları derler. Halbuki bu kanunlar, Allah’ın tabiata koyduğu değişmez nizamdan ibarettir.

Çalışan insanların başarıya ulaşması, isyan edenlerin cezalandırılması Cenab-ı Hakk’ın insanlık âleminde devam eden âdetindendir. Güzel bir sonuca ulaşmak için niyetin halis olması yeterli değildir. Uçmak niyetiyle kendini minareden atan adamın helak olması, âdetullahın bir gereğidir.

Hz. Peygamber (asm), Cenab-ı Hakk’ın en seçkin kulu olarak âdetullaha en fazla riayet eden fert olmuştur. “Ben peygamberim, öyleyse harika bir şekilde hedefime varırım.” dememiş, sebeplere müracaat ederek neticeyi Cenab-ı Hak’tan istemiştir. “Çalışmak âdetim, tevekkül halimdir” buyurmakla, sebeplere teşebbüs etmeyi âdet edinmiş, ama sonuçlar için, Allah’a tevekkül etmiştir.

Yorumlar

behiyek

selamlar yazilari buyutmek icin fon buyut yapiyorum ama buyumuyor..rica etsem yardimci olurmusunuz

Değerli Kardeşimiz; Sorun düzeltilmiştir, bildirdiğiniz için teşekkür eder, hayırlı günler dileriz. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...