"Ahcar-ı semaviyeyi andıran semavî taşlar o tarihlerden sonra geleceğini haber verip tehdit ediyor." Üstad "Fî tadlîl" kelimesinden bunu nasıl istihraç ediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur'an'dan bir hakikati istihraç etmek, yalnız ilgili kelimeden değil, o kelimenin içinde bulunduğu âyet veya sûrenin genel muhtevasından yapılır.

Örneğin, burada فِى تَضْلِيلٍ kelimesi tek başına böyle bir işarete karine olmaz. Fakat Fil sûresindeki harika olayda istihdam edilmiş bir kelime olduğu için, böyle bir işaret konu olmuştur.

İşari istihraçların önemli bir kısmı ebced-cifir ilmine göre olduğundan, Üstad bu kelimenin ebced değerine bakmış 1360 (fî: 90, T: 400, dâd: 800, iki lam: 60, ya: 10) olduğunu görmüş ve:

"Ve فِى تَضْلِيلٍ aynen bin üç yüz altmış (1360) tarihini gösterip, dalâletin cezası olarak kavm-i Lût’un başına gelen ahcar-ı semaviyeyi andıran semavî taşlar o tarihlerden sonra geleceğini haber verip tehdit ediyor. Ve Risale-i Nur’un 'Sûre-i Fîl' nüktesine ait beyanatı içinde haşiyeli bu cümle var:"

"Evet, bu tokatlardan pürşer beşer, şirkten şükre girmezse ve Kur’ân’a tarziye vermezse, melâike elleriyle de ahcâr-ı semaviye başlarına yağacağını bu sûre bir mânâ-yı işârî ile tehdit ediyor."(1)

diyerek beyanda bulunmuş ve ardından bu işari manayı tasdik eden iki emareye yer vermiştir...

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-I, 172. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Yusuf123321

Abi, peki bu 2 söz arasındakı fark nedir ki? Termihim bi hiceratin ve fi tadlil. Her ikisi de semavi taşların gelmesinden bahs ediyor. İkincisi, burda semavi taşlarla, semavi tayyarelerden bombalar bir birinden ayrılıyor mu?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (m.ali)

Üstadımız burada iki ifadenin de o zamana işaret ettiğini söyler:

Biri uçakların bomba atması diğeri de dalalet ve sapkınlığın ortaya çıkması..

Demek ki iki açıdan da işaret etmesine dikkat çekilmiştir..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...