Ahirete ait işlerde hased olur mu? "Filan adam namaz kılmasın, oruç tutmasın da benden yüksek olmasın." gibi temenniler nasıl anlaşılmalı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hased, birisinde olan dünyevî nimetleri kıskanmak demektir. Hasette zımnî olarak Allah’ın tasarrufunu yani takdir ve taksimini tenkit etmek ve beğenmemek mânası vardır. Üstad Hazretleri bu mânayı şöyle tarif eder:

“Hem ona gelen musibetlerden memnun ve ni'metlerden mahzun olup, kader ve rahmet-i İlâhiyeye onun hakkında ettiği iyiliklerden küsüyor. Âdeta kaderi tenkid ve rahmete itiraz ediyor. Kaderi tenkid eden başını örse vurur kırar. Rahmete itiraz eden rahmetten mahrum kalır.” (1)

Şayet kişi bir insanda bulunan takva, cömertlik ve hamiyet gibi ulvî hasletlere hased ediyorsa, imanında bir zafiyet var demektir. Çünkü samimi bir Mü’min, Allah’a, dinine ve diyanetine bağlı olan, hayır ve hasenatta bulunan bir kulu ciddi sever ve sevmelidir. Onun bu hasletlerine ve manevî makamlarına gıpta ile bakar. Çünkü o benim gönlümün sultanını seviyor ve ona hürmet ediyor, ben sevdiğimi seveni nasıl sevmem, onun ayaklarını nasıl öpmem, onun yollarına nasıl toprak olmam, şayet olamıyor isem o sultanı sevmiyorum demektir. Dostumun dostu dostum olmuyor ise, dostuma dost değilim demektir. Sevdiğimin sevdiği sevdiğim olamıyor ise, demek sevmiyorum demektir. Allah’ın razı olduğundan razı olamıyorsam, Allah’ın benden razı olmasını nasıl bekleyebilirim!..

İnsan babasını seven birisine bile hürmet edip, baba dostu diye ona saygı duyarken, Allah’a âşık kulları sevmemek nasıl olur. Demek ben Allah’ı sevmiyorum ki onun dostlarına hased ediyorum.

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup, Birinci Mebhas, Dördüncü Vecih.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

serdar61

Ahiretke alakası olan işlerde yapılan hased bu yapan kişiyi küfre sokar mı

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Her davranışı her manevi hastalığı küfre yormak bir hastalıktır dikkat etmek gerekir. Kalbinde hasetlik duygusu olan birisi uhrevi konularda da hasetlik yapsa da küfre girmiş olmaz. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
serdar61

Kusura bakmayın bende takıntı hastalığı var.sürekli o küfür değilmi diye sürekli aklımı taciz ediyor.bir çok meselede hep böyle olyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...