Block title
Block content

"Ahkâm-ı şer'iyenin teferruat kısmı, ahvâl-i beşeriyeye bakar, ona göre gelir, ilâç olur." İzah edip, şer'i hükümlerin değişen ve değişmeyen kısımlarına örnek verir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Teferruat; asıl hükmün, temel esasın detayları ve ayrıntıları anlamına geliyor. Esasta ve temelde farklı düşünmek mümkün değilken, bu esasa temas eden ayrıntılarda ve detaylarda farklı düşünmek gayet mümkündür, hatta gereklidir.

Çünkü yeryüzünde yaşayan bütün insanları ayrıntılar konusunda bir kalıba bir şekle bir biçime sokmak âdetulah açısından mümkün değildir. Bütün insanlık temelde birleşebilir ama temelin ayrıntılarında birleşemez.

Mesela, bütün insanlar bir eve gereksinim duyar, çünkü barınma temel bir ihtiyaçtır; ama evin tefrişatı, rengi, boyası detayları konusunda bütün insanlar aynı kalıba giremezler.

İslami hükümlerin değişmeyen ve yoruma kapalı kısmı farzlardır. Değişen ve yoruma açık olan kısmı ise, farzların dışında kalan diğer hususlardır.

Mesela, namazın on iki farzı değişmez ve yoruma kapalıdır. Ama on iki farzın dışında kalan diğer kısımlar teferruat olup mezheplere göre farklılık arz edebilir.

Zekat, hac, oruç vesaire farz olan ibadet ve hükümlerde bu şekildedir.  

Yine eti haram kılınan hayvanlar konusunda hınzır, akan kan, leşler, Allah adına kesilmeyen hayvanlar ve evcil eşek eti dışında kalan diğer hayvanların etleri teferruat kısmına girip, dini hükümleri kültüre ve coğrafyaya göre farklılık arz eder...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yirmi Yedinci Sözün Hatimesi | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 188 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...