"Ahmed" ve "Muhammed" isimleri arasında fark var mıdır? Mesela "Mucizat-ı Ahmediye", "Hakikat-ı Muhammediye" gibi tabirlerdeki isimlerin seçilmesi nasıl olmaktadır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimiz (asm)'in her bir ismi, bir hakikatin unvanı hükmündedir. Bu noktayı nazara alarak her bir ismini tek tek inceleyelim.

Hzareti Muhammed (asm) ismi, Allah tarafından övülmüş demektir ve aynı zamanda Allah’a çok hamd eden manalarına gelir. Peygamber Efendimiz (asm)'in nübüvvet ve risalet yüzünü temsil eden bir isimdir.

Hazreti Ahmed (asm) ismi ise, Peygamber Efendimiz (asm)'in velayet ve kulluk yüzünü temsil ediyor. Yani Allah katındaki makam ve mevkisine işaret eden bir isimdir.

Risale-i Nurlarda bu iki ismin çokça zikredilmesinin sebebi, Risale-i Nurların daha ziyade Peygamber Efendimiz (asm)'in manevi cephesini tarif etmek istenmesindendir. Malum, bu zamanda felsefe ve madde çok ileri gittiği için, manevi meseleler örtülü ve muallakta kalmıştır. Risale-i Nurlar bu zamanda bu örtü ve belirsizliği gideriyor denilebilir.

Mustafa ismi, kainatın ve mahlukatın en mümtazı ve seçkini demektir. Yani Allah Resulü (asm), şu mahlukat içinde Allah’ın isim ve sıfatlarına en büyük ve cami bir aynadır. Nasıl Allah’ın isimleri içinde ism-i a'zam varsa, mahlukat içinde de mazhar-ı azam vardır ki bu Allah Resulü (asm)'dır, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...