" اَحْسَنَ كُلَّ شَىْءٍ خَلَقَهُ " On Sekizinci Söz, İkinci Nokta'nın başındaki ayet ile ilgili bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“O (Allah) yarattığı her şeyi güzel yaptı (güzel yarattı). İnsanı yaratmaya da bir çamurdan başladı.” (Secde, 32/7)

İmam Gazzalî Hazretlerinin, “Daire-i imkânda daha ahsen yoktur.” hükmü, bu ayet-i kerimenin bir açıklaması gibidir. Yani, her varlık mümkün olan şekillerin ve özelliklerin en güzeliyle yaratıldığı gibi, her hadise de yine en güzel şekilde takdir ve icra edilmiştir.

Örnek olarak, insanın sadece eline bakalım. Bu eli, mevcut durumundan başka hangi şekilde düşünürsek düşünelim sonunda varacağımız hüküm şudur: Elin en mükemmel şekli, şu bildiğimiz halidir. Parmakların sayılarını artırsak veya azaltsak, yerlerinde değişiklik düşünsek mevcut halin dışındaki bütün şıkların geçersiz, faydasız ve hikmetsiz olduğunu görürüz. Elimiz en güzel şekilde yaratıldığı gibi, diğer bütün organlarımız, bütün duygularımız, gök yüzünü süsleyen bütün yıldızlar ve yer yüzünü şenlendiren bütün canlı türleri de mümkün hallerin en güzeliyle yaratılmışlardır. Sadece bir örnek vermekle yetinelim:

Tavuğun en mükemmel şekli bildiğimiz şekildir. Kanatları vardır ama kuşlar gibi yükseklerde uçamaz. Bu onun için bir noksanlık değildir. Zira, eğer uçacak olsa o da bir kuş türü olur, bizimle ilgisi kalmaz ve bize faydalı olamaz.

Varlıklar en güzel şekilde yaratıldıkları gibi olaylar da yine en güzel şekilde takdir edilmişlerdir. Ancak, insan aklı bu konuda her zaman gerçeği bulamayıp yanlış düşüncelere, kötü zanlara, batıl hayallere, hakikatsiz vehimlere kapılabilmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...