"Akıl" , "fikir" ile "şuur" arasında fark var mıdır? Melekler akıl sahibi midirler yoksa şuurlu mudurlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Akıl özne fikir ise yüklemdir. Yani akıl fikir etmeye yarayan bir alet iken, fikir ise bu aletin neticesinde ortaya çıkan iş ve eylemdir, diyebiliriz. Ağaç ile elma, arı ile bal, inek ile süt ne ise, akıl ile fikir arasında da benzer bir gereklilik bağı vardır.

Akla tabi olmak, akıl aletini bütün aksamı ve illiyet esasına uygun bir şekilde kullanmak demektir. Yani ince eleyip sık dokuyarak aklı en güzel bir şekilde kullanmak anlamına geliyor ki, böyle kullanılan akıldan güzel fikirler, tatlı tefekkürî manalar çıkar.

Akıl ve şuur birbirlerine yakın kavramlardır. Hatta müteradif, yani eş anlamlı dense yanlış olmaz. Yalnız şuur ile akıl arasında şöyle bir ince nüans var; şuur daha ziyade manevi ve genel bir kavramken, akıl maddi ve insana atfedilen özel bir kavramdır. Yani her akıl şuur kapsamına girer; ama her şuur akıl ile izah edilemez.

Mesela, melekler için akıllı varlıklar yerine şuurlu varlıklar demek daha uygundur. Bu yüzden şuur daha genel bir kavramdır.

Aklı beyinin bir işlevi şeklinde düşünürsek, elbette melekler bu noktadan akıl sahibi, yani maddi beyin sahibi değildirler. Lakin onlar da kendilerine özel bir vücut ile aklın ve şuurun vazifesini görecek bir mahiyet ve cihaza sahiptirler.

Şuurlular içinde insanı ayıran tek vasıf "nefis" demek, biraz dar ve eksik bir ifade olur. İnsan sadece nefis ve maddi yapısı ile değil, her yönü ile kemalde olan bir varlıktır. Allah’ın bütün isim ve sıfatlarını tadıp tartacak cihaz ve duygular insan mahiyetinde vardır. Bu, sair şuur sahiplerinde böyle değildir. Onlar daha ziyade birkaç isim noktasında hususiyet kesp ederken, insan her isimde mümtaz ve hususiyet kesp etmiştir.

Özet olarak, insan maddi yapısı gibi, manevi yapısı ile de mümtaz ve farklı bir kimliktedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ahmety114
Allah razı olsun abi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...