"Âl-i Beytin efradı ise, itikad ve iman hususunda sairlerden çok ileri olmasa da yine teslim, iltizam ve tarafgirlikte çok ileridedirler..." Burada ifade edilen, "İtikad ve iman hususunda sairlerden çok ileri olmasa da,.." konusunu nasıl anlamak gerekir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmam Ali (ra) Ehl-i beyt'in imamesi ve mümessilidir. Bu sebeple onun şahsi kemalatı ile temsil ettiği Ehl-i beyt'in şahs-ı manevisini karıştırmamak lazımdır. İmam Ali (ra)’in şahsi kemalatına her hususta üç halifeden başka kimse yetişemez.

Burada mukayese edilen husus Ehl-i beyt'ten bir ferd ile diğer sağlam bir mümin arasındadır. Ehl-i beyt'ten olan bir ferdin, soydan gelen bir imtiyazı ve üstünlüğü olduğu gibi, sağlam müminin de ona olan imtiyaz ve üstünlükleri olabilir.

İman konusunda çok ileri olan bir mümin, iltizam ve tarafgirlik hususunda kendinden çok aşağı makamda olan bir Ehl-i beyt ferdine yetişemeyebilir. Burada vurgulanmak istenen nokta burasıdır.

İman konusu şahsi ve ferdi bir mesele iken, bir cemaat ya da nesle aidiyet hususu sosyal ve toplumsal bir meseledir. Birisi çok iyi bir cemaat elamanı olduğu halde, imanı o kadar sağlam olmayabilir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

karolin
İman konusunda çok ileri olan bir mümin,tarafgirlik hususunda kendinden çok aşağı makamda olan bir Ehl-i beyt ferdine yetişemeyebilir. Ehl-i beyte kuru kuruya tarafgir olmak sağlıklı mı? Taklidi bir iman olmaz mı bu? Hem;Ehl-i beyt'ten olan bir ferdin, soydan gelen bir imtiyazı ve üstünlüğü olduğu gibi...cümlesinde ''Soydan gelen bir üstünlük'' diyor.Halbuki Irk,soy,sop üstünlük sebebi olabilir mi?Benim babam peygamber demek üstünlük değilki?Öyle olsaydı,Hz.Nuhun oğlu üstün olurdu bizden?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
RNKRNK

Kelimeleri bir bütünlük içerisinde anlamak lazım bence. Tarafgirlikteki üstünlük ile Allah katındaki nihai üstünlük farklı şeyler. Nihai üstünlük Tarafgirlikten ziyade ibadet takva iman mertebelerinin keyfiyetine bakar. Nitekim Arap Arap olmayana takvadan başka üstünlüğü yoktur anlamındaki hadisi şerifi hatırlayalım 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...