Âl-i İmrân sûresi 18 ve 26. ayetler için "Risale-i Nur’un iki parlak ve kudsî istinad noktası ve âb-ı hayat çeşmesi" ifadesi neden kullanılıyor? Oysa Risalelerde bu âyetler birkaç yerde geçmektedir.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Risale-i Nur’un iki parlak ve kudsî istinad noktası ve âb-ı hayat çeşmesi olan
...شَهِدَ اللهُ اَنَّهُ لاٰۤ اِلٰهَ اِلاَّ هُوَ وَالْمَلٰۤئِكَةُ. الخ âyetiyle,
...قُلِ اللّٰهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ. الخ âyeti..."
(1)

“Allah, hak ve adaleti ayakta tutarak, kendinden başka ilah olmadığını bildirdi; melekler ve ilim sahipleri de bunu ikrar ettiler. (Evet) O’ndan başka ilah yoktur; O mutlak güç ve hikmet sahibidir.”

(Resûlüm!) De ki: 'Ey mülkün gerçek sahibi olan Allah'ım! Mülkü dilediğine verirsin, dilediğinden çekip alırsın. Dilediğini yüceltirsin, dilediğini de alçaltırsın. Her türlü iyilik senin elindedir. Hiç kuşku yok sen her şeye kadirsin." (Âl-i İmran, 3/18 ve 26)

Risale-i Nur'un en çok üzerinde durduğu konu; Allah’ın varlığını ve birliğini ispat etmek olduğu için, bu iki ayetle direkt ilişkilidir.

Risale-i Nur tahkiki iman dersleri ile hak ve adaleti ayakta tutarak, Allah’tan başka ilah olmadığını, bu zaman insanlarına bildirdi ve bildirmeye de devam etmektedir.

Her iki ayette de tevhidin mertebe ve inceliklerine işaret ediliyor. Mesela 26. ayette mülkü dilediğine vermesi tevhidin bir mertebesi iken, dilediğini yüceltmek ayrı bir tevhit makamıdır, her türlü iyiliğin elinde olması da daha başka bir tevhid makamıdır. Risale-i Nur'un en mümeyyiz vasfı da tevhidin her türlü merbete ve makamının izah ve ispat edilmesidir.

Bununla beraber, bütün iyiliklerin sahibi Allah'tır. Allah istediğine maddi ve manevi mülk ve kuvvet verir. Allah istediğine şeref verir, istediğinden de alır. Dolayısıyla risalelerin telifi ve bu asrın iman ve Kur'an hizmetindeki muvaffakiyetin gerçek sahibi Allah'tır.

Üstadımızın kendisini tatlı ve besleyici olan üzüm tanelerini veren ve zatında bunları yapma kabiliyetinden uzak olan kuru çubuğa benzetmesinde, kendisine yol gösteren bu gibi ayetlerin hakikatli derslerinin tesiri azimdir.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-I, 15. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...