"A'lâ-yı illiyyîn" nedir, neresidir; Risalelerdeki manası, Kur'an'daki mana ile aynı mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ala-yı illiyyin: Cennette en yüksek derece. Cenâb-ı Hakk'ın indinde en iyilerin ve kâmillerin derecesine ve makamına denir.

Alâ-yi illiyyîn; “yücelerin en yücesi; en ileri nokta.; cennetteki üstün makam”, esfel-i sâfilîn ise “aşağıların aşağısı, sefillerin en sefili, cehennemin en derin azap mahalli” şeklinde tarif edilmiştir. Bu birinci manada, daha çok cennet ve cehennem makamlarına işaret ediliyor. Yani mekan açısından makam vurgusu vardır.

Diğer bir manası da; insanın manen mazhar olabileceği terakki ve tekemmül seviyesidir. Yani insan manen nihayetsiz terakki ve tekemmül kabiliyetine sahip olduğu gibi, nihayetsiz tedenni ve alçalma kabiliyetine de sahiptir. İşte insanın manen nihayetsiz terakki ve tekemmülüne "a'lâ-yı illiyyîn" denilmiş, nihayetsiz sukut ve tedennisine de "esfel-i safilin" tabir edilmiştir. Risale-i Nur'da a'la-yı illiyyin tabiri daha çok bu anlamında kullanılmıştır.

Üstat bu manaya şu şekilde işaret ediyor:

"Bak o zat öyle bir maksad, öyle bir gâye için saadet isteyip duâ ediyor ki: İnsanı ve bütün mahlukatı, esfel-i safilin olan fenâ-i mutlaka sukuttan, kıymetsizlikten, fâidesizlikten, abesiyetten a'lâ-yı illiyyîn olan kıymete, bekaya, ulvi vazifeye, mektubât-ı samedaniye olması derecesine çıkarıyor."(1)

(1) bk. Mesnevi-i Nuriye, Lâsiyyemalar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

haktır
selamun aleykumm değerli hocalarım kavramlar açıklamaları başlığı altında ki tum kavramları sızın içinde mumkunse word olarak bır dosyada bırleştırsenız nasıl olur hem bızım elımızde ıstıfadeye edecek çok buyuk bır kaynak olur
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (m.ali)

Uzun zamandır düşündüğümüz bir çalışmadır, teknik ekibimiz ilgileniyor. İnşaallah kısa sürede çalışmalarını bitirirler. Bu şekilde sitedeki tüm soru-cevaplar, cümle açıklamaları, kavram açıklamaları word veya pdf dosyası şeklinde indirilebilecektir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...