Block title
Block content

"Âlem-i misal, nihayetsiz fotoğraflar ve herbir fotoğraf, hadsiz hâdisat-ı dünyeviyeyi aynı zamanda hiç karıştırmayarak alıyor." Burada geçen "fotoğraflar" manasının mahiyeti nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Alem-i misal, ruhlar âlemi ile cisim âlemi arasındaki geçiş âlemi diye tarif edilmiş. Bu alem aynı zamanda maddi alemlerin görüntülerinin depolandığı bir arşiv alemidir.

Şu gördüğümüz âlemdeki her şeyin, her hâdisenin bir misalinin mevcut olduğu ayrı bir âlem var. Ve o âleme, âlem-i misal deniliyor.

Misal âlemi, ruhlar âleminden daha kesif; şu âlem-i şahadetten ise daha lâtiftir. Bu mahiyetiyle, iki âlem arasında bir berzah gibidir.

Cennette insanlar dünyadaki hatıralarını görmek istediklerinde, alem-i misaldeki kayıtlardan izleyecekler. Tabi bu kayıtlar bizim ölçülerimizin çok üstünde kayıtlardır. Dolayısı ile çözünürlük, resim kalitesi gibi şeyler söz konusu değildir.

Mesela, Bedir muharebesini izlemek istediğimizde alem-i misaldeki kayıtlardan izleyebileceğiz ki, bu kayıt gerçek Bedir ile birebir örtüşen kayıtlar olacaktır. Fotoğraf tabiri bu inceliğe işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...