Block title
Block content

Alevilikle ilgili gerekli bilgileri ifade eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Alevilik, kelime mânâsıyla, Hz. Ali (r.a.)’ye mensubiyeti ifade eder. Şah-ı Nakşibend’e bağlı olanlara Nakşî, Abdülkadir Geylani’ye bağlı olanlara Kadirî, Mevlana’ya bağlı olanlara Mevlevî denildiği gibi, Ali (r.a.)’ye mensup olanlara da Alevî denilir.

Aslında bütün müslümanlar Ali (r.a.)’ye bağlıdırlar ve onu canları gibi severler. Onun gittiği yoldan gitmeye çalışırlar. Bununla beraber Alevilik, zamanla belli bir grubun ismi olmuştur. Anadolu Aleviliği, büyük ölçüde Şiilikten etkilenmiş olmakla beraber, Şiilikle arasında hayli farklar da vardır.

Nakşî ve Kadirî ekollerine mensup Müslümanların dergahları olduğu gibi, Alevilerin de cemevleri vardır. Ancak cemevi, hiçbir zaman caminin alternatifi olmamalıdır. Bir Nakşî veya Kadirî, dergahta ruhî terbiyesini alıp, ezan okunduğunda ise camiye gittiği gibi, bir Alevi de aynı rahatlıkla camiye gidebilmelidir.

Mehmed Kırkıncı Hocanın kaleme aldığı "Alevilik Nedir" ismindeki eserini de okuduğunuz takdirde, birçok sorunuza cevap bulabileceğinize kanaatimiz vardır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...