Block title
Block content

Alışkanlık haline gelmiş, uyguladığımız bazı sünnetler var; Efendimizi hatıra getirmeden uyguladığımız sünnetlerden sevap kazanıyor muyuz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sünnet-i Seniyenin uygulanmasındaki en mühim gaye; Allah’ı hatırlamak ve huzuru İlahide meleke kazanmaktır. Yani hayatımızın her anında Allah’ın hazır ve nazır olduğunu düşünmek ve bu hakikat ile yaşamak için, sünnete ittiba emredilmiş. Sünnetleri alışkanlık ve ülfet perdesi ile sıradanlaştırmak, sünnetteki gayenin sönmesine bir sebeptir. Bu sebeple bu ülfet belası ile mücadele içinde olmamız gerekir.

Gerçi sünnetteki bu mana kemali ile vuku bulmasa da sevaptan mahrumiyet söz konusu değildir. Yani Allah kereminden mutlaka sevap yazar; ama sünnetin asıl gayesi sönmüş olarak sevap yazar. Sünneti kemali ile tatbik etmek, yine tahkiki iman dersleri ile mümkündür. Bu sebeple bu zamanda tahkiki iman dersi veren Risale-i Nurlar ile çokça meşgul olmak gerekir.

Özet olarak; sünnetin en önemli esası; Allah’ı hatıra getirmektir. Bir nevi, Allah’ı hatırlamak sünnetin abdesti gibi önemli ve gerekli bir esastır. Sünnetin diğer hikmet ve faydaları ise, bu esasın uzantıları ve saçakları gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...