Block title
Block content

"Allah Allah zikrinin şua ve hararetiyle ..." ifadesini izahda, zikir kavramını ele alıp çeşitli evradların da aynı zamanda zikir kavramı içine girdiğinden, bahsediyorsunuz. Fakat Üstad burada zikir demiyor, "Allah Allah zikri" diyor.

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zikir Allah’ı anmak ve hatırlamak demektir. İlle de kalıp olarak "Allah, Allah" diye zikretmek gerekmiyor. Kur’an’ı Allah kelamı olduğu için kıraat ederiz, namazı Allah’ın emri olduğu ve aynı zamanda ona arz-ı hürmet ve tazim için kılarız, orucu onun için tutarız ki, bunların hepsi zikirdir ve hepsi enenin kalbini delmekte mahirdir. Hatta bunlar farz olduğu için gerekli zikirlerdir. Bir kimse namaz kılmasa, oruç tutmasa, istediği kadar "Allah, Allah" desin, bir fayda temin edemez. Önce farz olan zikirlerin ifa edilmesi gerekiyor. Nafile olan zikirler ise ilave vitaminler hükmündedir.

Allah’ın dışındaki herhangi bir şeyi hatırlamak ve anmak, bizim anladığımız şekilde  ibadet olan zikir kapsamına girmez. Bu yüzden "Allah, Allah zikri ile enenin kalbini delmek,.." denildiği zaman bütün ibadet ve zikirleri bu kapsamda anlayabiliriz. "Enenin kalbini sadece Allah Allah zikri deler." demek, manayı daraltmak demektir. Nitekim bir çok meslek ve meşrep kendi tarzları ile enenin kalbini delmişler. Bu yüzden zikri takyit ve tahdit etmemeliyiz. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Hubab | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3070 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...