Allah beni neden yarattı, belki ben yaratılmak istemiyordum; seçim hakkım yok ama sonucunda ceza var!.. Bu mevzuyu değerlendirir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmam Gazali; zulmü, bir başkasının mülkünde haksız yere tasarrufta bulunmak, şeklinde tarif ediyor. Demek kişinin kendi mülkünde tedbir ve tasarrufu zulüm kapsamına girmiyor. Her şey Allah’ın mülküdür, O da mülkünde dilediği gibi tedbir ve tasarruf eder. Öyle ise Allah’ın mülkünden olan insanın itiraz ve şikayete hakkı yoktur.

Diğer bir husus; yokluk ve hiçlik mahz-ı şerdir, yani tam bir çirkinlik ve karanlıktır. Varlık ise mahz-ı hayırdır, yani tam bir hayır ve güzelliktir. Öyle ise; Allah’tan yokluk ve hiçlik istemek mümkün değildir. Allah’ın bütün isim ve sıfatları, varlığı ve hayrı gerektirir. Öyle ise insanın "Ben neden yoklukta kalmadım da tam hayır olan varlık sahasına çıkartıldım?" demesi, safsata ve yüzeysel düşünmekten başka bir şey değildir.

Allah’ın, insanı yaratması değil, insanı imtihana tabi tutması sorumluluktur. Öyle ise "Neden insan olarak yaratıldım?" yerine, "Neden imtihana tabi tutuldum?" demek daha gerçekçi ve anlamlı bir soru olacaktır. Zira varlık ve insanlığın hiçbir kötü ve şer tarafı yoktur. Kötülük ve şer yaratılışta değil, insanın iradesini kötüye ve şerre kullanılmasındadır. Öyle ise, neden kötülük ve şerre müsaade edildi, demek yerine, neden ben kötülüğü ve şerri seçtim, diye kendimizi murakabe etmeliyiz.

İnsan bilmediği ve gücünün yetmediği şeyden mesul olmayacak, irade ve seçiminden dolayı sorumlu olacaktır. Demek ne kadar çok itiraz ve şikayet de etsek, düğüm insanın iradesinde çözülüyor. Çözümü insanda olan bir şeyi, Allah’a havale edip bundan sızlanıp şikayet etmek, pek de makul ve gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Elmas Kılıç
"Allahtan daha doğru sözlü kim olabilir?"Ayet-i Kerime Kur'an da emanetin yerlere göklere ve dağlara teklif edildiği ve insanın onu yüklendiği anlatılıyor.Yani biz talip olmuşuz zaten o istidatta yaratılmışız...Şimdi Allahın sana sorması için bile yaratılmış olman yani var edilmen gereklidir değil mi?Şeytan kandırıyor nefis de aldanıyor.Kimse tenzil-i rütbe istemez hiçbir insan hayvan olmayı bitki olmayı taş olmayı hele hele yok olmayı istemez. Eğer gaye dünya ve ahiret saadeti ise bunun anahtarı bize verilmiş yolları da gösterilmiş. Yok eğer haddimizi aşarak biz imtihanda istemiyoruz ve her istediğimizin gerçekleşmesini istiyoruz dersek işte o zaman kendimize malik olmadığımızı yani Allahın kulu olduğumuzu unutmuş ve şirke düşmüş oluruz!.Kur'anda bu durum şöyle geçiyor: "İnsan her temenni ettiğinin gerçekleşeceğini mi zannediyor?"-"Hevasını kendine ilah edineni gördün mü?"İnsan olmak sonsuz şükrü(yani imanı)gerektiren en büyük nimettir!
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muhammeden

elmas kardeş harika bir aciklama, cok begendim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ahmedyasir

Belki ben yaratılmak istemiyordum, diyen bir insan hiç düşünmez mi ki sen yok iken, Allah seni yaratmadan önce senin nerene soracaktı ki seni yaratayım mı diye? Sen yoktun ki sana sorsun...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...