Block title
Block content

Allah bu kainatı isimlerinin tecellilerini temaşa etmek için yarattı. Mümit (mevti veren) isminin tecellisi cennette nasıl olacaktır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Önce şunu ifade edelim: Cennette tecelli edecek nice isimler bu dünyada tecelli etmedikleri gibi, dünyada tecelli eden birçok isim de cennette tecelli etmeyebilir.

Mesela, çekirdekleri, yumurtaları, tohumları açarak onlardan ağaçları, kuşları, hububatı çıkaran Falikü’l-Habbi venneva ismi cennette tecelli etmeyecektir. Çünkü o alemde tedricen, yani kademeli olarak büyüme söz konusu değildir. İstenen her şey bir anda vücuda gelecektir.

Cenab-ı Hak zamandan münezzeh olduğu için, bazı isimlerinin bir kez, bir mekanda ve bir alemde tecelli etmesi kâfidir. O ismin defalarca tecelli etmesi gerekmez.

Mesela, Malikiyevmiddin ismi sadece bir kez tecelli edecektir. Mahşer meydanında tecelli edecek bu isim önceki zamanlarda tecelli etmediği gibi, mahşerden sonra da tecelli etmeyecektir.

Mümit ismine gelince, bu konuda iki ayrı görüş vardır. Birisine göre cennette ölüm yoktur ve bu isim o alemde tecelli etmez. Diğer görüşe göre ise, ehl-i cennet de bir an için ölecek ve hemen dirileceklerdir; şu var ki bunun farkına bile varmayacaklardır. Bu görüşe göre Mümit ismi cennette de tecelliye devam edecektir.

Gaybı ancak Allah bilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Otuz Birinci Pencere | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 5772 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

hakan
Burda anlamadigim birsey var.Diyorsunuz ki herhangi bir isim diger ismi kayitlar.Allahin isimleri SINIRLI degilmi ?Nasil kayitlanir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hakan_23el
allahın tüm isimleri ezeli ve ebedidir. yaptığınız açıklamalar gölgesinde şöyle söylemek mümkünmüdür acaba? tüm isimler ebediyen tezahür edecekler. bir de şu konu var kuran-ı kerim allahın kelamıdır ve oda ezeli ve ebedidir peki kuran da ki yasak ve hükümler cennet veya cehennemde olmayacağına göre kitabımız olan allahın kelamında ki hükümlerin ebediyen tezahürlerini nasıl anlamak gerekir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Allah'ın isimleri elbette ki, sınırsızdır, ama tecelli ederken, sınırlı tecelli eder.
Mesela, bizim parmaklarımız Allah'ın sonsuz isimlerinden biri olan Kudret isminin tecellisi ile yaratılmıştır. Ama parmaklarımızın hem sayısı hem de uzunluğu sınırlıdır. Sonsuz kudretten sınırlı parmağın çıkması demek, hikmet ve maslahatı netice veren Hakim isminin, Kudret ismini sınırlandırdığı anlaşılmaktadır. Yukarıda anlatılmak istenen mana budur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sami
Cennette ve Cehennemde ölümüm olmayacağı yönünde çok rivayet var. Cehenmmendeki Mümit isminin tecellisiyle nasıl vechi tevfik olabilir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Kur'an'daki hükümlerin tezahürü ile esmanın tezahürü başka başkadır.
Mesela bir elma, Allah'ın kudret ismi ile yaratılmıştır. Bu dururm elmanın ebedi olmasını gerektirmez, ama kudret başka şeyleri yaratarak tecellisine devam eder.
Aynen öyle de, Kur'an'daki hükümler de tıpkı birer elma gibi Allah'ın kelam isminden gelmiştir. Zamanı gelince, hüküm kalkar ve bu defa kelam ismi başka şekilde tecelli ederek devam eder. Kelam ismininin ezeli olması, hükmünün de ezeli olarak tecelli etmesini gerektirmez.
Bir başka örnek vermek gerekirse, Allah ateşe "yak" emrini vermiş ve isterse tekrar "yakma" diyerek bu hükmü değiştirebilir. Nitekim İbrahim (as) ateşe atılınca hüküm değişti.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe

Bu soru ve konu çok derin. Hakakıki gaybı ilgilendiriyor. Cennetteki meyveler zeval bulup tekrar halk edilmeyecek mi veyahut cenntteki diger nimetler... İsmi Mümit sadece sonuçta insana tecelli etmiyor. Ayrıca herhangi bir mevcudat, sadece bir ismin tecellisi ile olmuyor, aksine tüm isimlerin tecellisi ve tezahürü ile oluyor. Mesela ölümde ve dirilmede en başta Hayy, Mümit, Muhyi geliyor, sonra eger öldüren dirilten zat kadir olmazsa öldüremez ve hakeza, diger tüm isimler bir mevcudatta tecelli ediyor. Demek her bir mevcudatta Zatı zülcelalin tüm isimlerini okuyabiliyoruz. Misal verecek olursak, agaçlar Şafii ve Tabib isimlerine mazhardır. çünkü aldıgımız havayı temizliyor. aynı zamanda agaçlarda Evvel, Ahir, Kadir vs. gibi tüm isimleri görebiliriz. Bu konuyu şöyle ele almak gerek. Ölüm, Mümit ismine mazhar. dirilme Hayy ismine mazhar. Güneş ay, nur ismine mazhar her mevcudun mazhar oldugu bir mutlak isim wardır. Ama bu degil ki sadece mazhar oldugu isim, hepsi gerekli, yani kısacası; Hayy olan Kadir de olmalı Kadir olan, Baki olmalı, Baki olan, Ezel Ebed olmalı, Vahid olmalı, ehad olmalı. diye düşünüyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...