"Allah, her bir ağaca meyveleri adedince hikmetler, çiçekleri adedince vazifeler takmıştır." cümlesi ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu alemde atıl, gereksiz ve faydasız bir şey yoktur. Her şey bir değil binlerce vazife görmektedir. Her varlık bir ağaç gibi nice meyveler vermektedir.

İnsan gözü bütün renkleri, şekilleri görmekle sanki bir ağaç gibi binler meyveler vermektedir. İnsanın diğer organları da aynı şekilde düşünülebilir. Hüve nüktesinde havanın birçok vazifelerini saymaktardır, bütün bunlar hava unsunrunun birer meyvesi gibidirler.

Üstadımız, “insanın başına ve içindeki havassına saçları adedince vazifeler” gördürüldüğünü ifade ederken de aynı mana üzerinde durmaktadır. İnsanın başı ve içindeki her bir hissi saçlar adedince vazifeler görmektedirler. Her varlık binler, yüzbilerce vazife yüklenirken eşref-i mahlukat olan insanını vazifesiz, başıboş olmayacağı, yaptığı her işinden hesaba çekileceği muhakkaktır.

Üstadımız mahlukatın üç yüzünden bahsediyor. Bunlar, “kendine ve zişuura bakan, ahirete bakan ve Cenab-ı Hakk'ın sıfat ve esmasına bakan” yüzlerdir. Bir mahlukun, bu üç yüze ait vazifelerin tümü onun meyveleri hükmündedirler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Belma Köksal
cevapta ağacın meyveleri adedince hikmetleri ve çiçekleri adedince vazifelerine örnek verilse daha yararlı olur diye düşünüyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
isahalim

Ağacın meyveleri adedince hikmetlerine dair şunlar söylenebilir: Ağaçların meyve verme haricinde; havayı temizleme, oksijen üretme, şehri ve sokakları serinletme, toprak kaymasını engelleme, insanları zararlı ışınlardan koruma, sinirleri yatıştırma, hayvanlara yuva olma, deprem etkisini azaltma ve daha sayılabilecek pek çok faydaları vardır. (“Meyve vermeyen ağaç neye yarar peki?” diye akla gelebilecek bir soruya karşı da, internetten kısmen derledim)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...