Allah ihtiyacımız olan bir şeyi vücuda getirmeseydi, biz onun yokluğunu hissedebilir miydik? Yani; bir şeyin adem-i vücudu, o şeyin adem-i ilmine delalet eder mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanı diğer varlıklardan ayıran en büyük özelliği, kainatı ve içindeki varlıkları ve nimetleri tartacak, tanıyacak ve ölçebilecek cihazların verilmesidir. Hayvanlara akıl verilmediği için, ilimden anlamadıkları gibi, göz de verilmese idi, görmeden de anlayamayacaklardı.

İnsan, Allah'ın, cami' ismine mazhar olduğu için, kainatta olan her şeyin bir nümunesi insanda vardır. İnsan âdeta kainatı tanıyacak ve tartacak bir anahatar külçesidir. Her bir maddi ve manevi cihazı bir alemin kapısını açmak için verilmiştir. Bu cihazların bazıları inkişf edip geliştiği gibi, bazıları da zamanla pörsüyebilir ve güdük kalır.

Netice olarak, hasta olmayan melekler, hastalığı ve şifayı bilmedikleri gibi, insanda da olmayan duygular olabilir. Ama biz, olanları biliriz, olmayanların olmadığını tartacak ölçücüklerimiz olmadığı için, onları bilmiyoruz. Bu da demektir ki, Allah, ihtiyacımız olan bir şeyi vücuda getirmemesi, ihtiyacımızın olmaması demektir. İhtiyaç ise, Allah yaratır veya yaratacaktır.

Mesela, ebedi yaşama duygusu hepimizde vardır; ama karşılığı dünyada yoktur. Bu demektir ki, madem ihtiyaçtır, öyle ise er ya da geç Allah verecektir. Nitekim ahirette bu duygumuzun karşılığı verilecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...