Allah, veli kullarına, neden veli olduğunu belli ettirmiyor? Üstad'a baktığımızda Üstad'ın veli olduğunu görüyoruz. Veli zatlar makamlarının farkındalar mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Manevi makamlar, maddi makamlar gibi değildir. Manevi makamlara yükselmek, kendini küçük, aciz ve günahkâr görmekle ulaşılır. Diğer taraftan her an nefsin ve şeytanın bir çelmesi ile insan tepe taklak gidebilir. Bu yüzden büyük zatlar hiç bir zaman kendilerini büyük görmemişler ve böyle görmekten de kaçınmışlar. Ancak bazı hususi zatlar için farklı durumlar olabilir.

Allah'ın veli kullarına makamlarını hissettirmemenin hikmetlerinden bir tanesini de Üstadımız şu şekilde izah eder:

"Kastamonu'da ehl-i takvâ bir zât, şekvâ tarzında dedi: 'Ben sukut etmişim. Eski halimi ve zevkleri ve nurları kaybetmişim.' "

"Ben de dedim: 'Belki terakki etmişsin ki, nefsi okşayan ve uhrevî meyvesini dünyada tattıran ve hodbinlik hissini veren zevkleri, keşifleri geri bırakıp, daha yüksek makama, mahviyet ve terk-i enâniyet ve fâni zevkleri aramamakla uçmuşsun.' "


"Evet, bir ehemmiyetli ihsan-ı İlâhi, ihsanını, enâniyetini bırakmayana ihsas etmemektir, tâ ucub ve gurura girmesin."(1)

(1) bk. Tarihçe-i Hayat, Denizli Hayatı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...