Block title
Block content

"Allah'ça murad budur." Yani Allah bu kelamında yanlış yapmaz, dediği doğrudur manasına geliyor. Allah'ın dediğinin doğru olduğunu her Müslüman bilir. Bunu nazara vermenin gayesi ne olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmanın hadsiz mertebe ve aşamaları bulunuyor. Allah’ın hak ve doğru konuşacağını, basit ve taklidi iman sahibi bir Müslüman da biliyor, imanın zirvesinde olan Hazreti Peygamber (asv) de biliyor. Lakin ikisi arasında bu esasa iman etme noktasında hadsiz bir mertebe ve makam farkı bulunuyor. Bu farkın temyiz ve tefriki de ancak tefekkür ve tahkik ile anlaşılır.

Mesela, kâinatta muazzam bir şekilde tecelli eden Allah’ın ilim sıfatını görüp okuyan birisi için, "Acaba Allah şu hüküm ve önermesinde yanılmış olabilir mi?" sorusu çok basit ve önemsizleşir, hatta gülünç duruma düşer. Ama Allah’ı o muazzam ilmi ile tanımayan birisi tereddüt ve şekke düşme riski ile karşı karşıyadır.

Günümüzde, kimliğinde Müslüman yazmasına ve ağzı ile "Müslümanım!.." demesine rağmen, Allah’ın birçok hükmü için "Bu hüküm bu zamanda nasıl olur?" diyen çok insan vardır.

Kur’an'da kadına bir erkeğe iki miras verilmesi, faizin bütün türleri ile yasaklanması, çok evliliğe ruhsat verilmesi gibi bir çok hükümde "Müslümanım" diyenler bocalıyor. Demek bu kaziyenin de üzerinde durulmasına ve ispata ihtiyacı bulunuyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...