"Allah’ı tanıyanın dünyası nurla ve manevi sürurla doludur; derecesine göre, iman kuvvetiyle hisseder. Bu imandan gelen manevi sürur ve şifa ve lezzet altında, cüz’î maddi hastalıkların elemi erir, ezilir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, Allah’ı tanıyanın dünyası nurla ve manevi sürurla doludur; derecesine göre, iman kuvvetiyle hisseder. Bu imandan gelen manevi sürur ve şifa ve lezzet altında, cüz’î maddi hastalıkların elemi erir, ezilir." (Lem'alar, Yirmi Beşinci Lem'a, Sekizinci Deva)

Allah’a iman etmekle ve onu kâinattaki eserleri ile tahkiki bir şekilde tanımakla insanın kalbinde muazzam bir nur ve neşe oluşur. Bu nur ve neşe sayesinde insan, dünyevi bütün dert ve sıkıntılara karşı rahatlıkla baş edebilir ve manevi açıdan küçük bir cennet hayatı yaşar.

İnsanın gönlünde ve kalbindeki iman nuru ve neşesi, maddi ve bedeni dertleri eritip etkisini yüzden bire düşürür. Böylece her musibet karşısında sarsılmaz bir dayanma gücü oluşturur. Üstad'ımızın hayatı ve çektiği sıkıntılar da buna güzel bir örnektir.

İnsanın kalbinde küfür ve gaflet karanlığı ve bundan hasıl olan hüzün varsa, bedeni istediği kadar konfor ve rahatlık içinde olsa bile ruhu manevi bir cehennem içindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...