"Allah'ın adı ile hareket eden; şakîlerin şerrinden kurtulup hâcâtını tedarik edebilir." deniliyor. Besmele çekip, dua etmeme rağmen patronumun taahhüt ettiği maaşı bile isteyemiyorum. Nasıl düşünmeliyim?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ağaçlar, çiçekler, böcekler, dağlar, ovalar, denizler, yıldızlar vesaire, hep Allah’ın adı ile hareket ettikleri için, o muazzam vazifelerin altından kalkabiliyorlar.

Yoksa nazik ve nahif bir bitki kökünün taşı yarıp geçmesini başka bir sebeple izah etmek mümkün değildir. Ya da yıldızların boşlukta muazzam bir ölçü ve denge ile milyonlarca yıl yörüngesinden zerre kadar sapmadan dönebilmesini başka bir sebeple izah edemeyiz.

İnsanın beden, davranış ve hayatında da benzer bir durum geçerlidir. Göz Allah’ın adı ile görebilir, kulak Allah’ın izni ile duyabilir, dil Allah’ın tasarrufu ile tadıp konuşabilir...

Bununla birlikte şu noktayı da dikkate almak gerekiyor:

İnsan bu dünya hayatında büyük bir imtihandan geçiyor. Bu yüzden insanın her istediğinin, her duasının, her talebinin aynı ile kabul görmesi ve verilmesi tahakkuk etmiyor.

Şâfi isminin tecelli etmesi için Cenab-ı Hak hastalık verir. Dua ile o hastalık hemen giderilse, o zaman Şâfi isminin bir manası ve bir hükmü kalmaz.

Yani Allah adına hareket etmek demek, her arzu ve istediğimizin anında ve sebepler üstü bir şekilde gerçekleşmesi anlamına gelmiyor. Patronun da sen de büyük bir imtihan içindesiniz. Patronun sözünü tutmadığı için mesul oluyor, sen de mağdur olma durumuna sabredip etmeme noktasında bir imtihan geçiriyorsun.

Çünkü biz terakki ve tedenniye medar büyük bir imtihanın içindeyiz. İmtihan ortamında da işler mucize ve harikulade şeklinde değil, sebepler ve hikmetler içinde cereyan eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...