Block title
Block content

Allah'ın Cemal isminin tecellisi cehennemde; Celal isminin tecellisi ise cennette nasıl tezahür eder?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemal ismi Allah’ın lütuf, şefkat, af, ihsan, cömertlik, ikram gibi sıfatlarını temsil eder. Bu sıfatlar da, kendine iman ve ibadet ile itaat eden kulların taltif ve mükafatlandırılmasını gerektirir.

Cennet ise Allah’ın, yukarıda sayılan bütün sıfatlarının zirvede olduğu bir mekandır. Tabiri caiz ise Cemal isminin somutlaştığı ve tezahür ettiği en güzel yerdir, cennet.

Celal ismi ise Allah’ın Kahhar, Müntakim, ceza, azamet, haysiyet, gibi isim ve sıfatları temsil eder. Bu sıfatlar ise inkar ve isyan ile itaat etmeyenlerin tekdir ve cezalandırılmasını gerektirir.

Cehennem, bu sayılan sıfatların tecelli ve taalluk noktasından, dorukta olduğu bir mekandır. Yani Celal isminin müşahhaslaştığı ve tebarüz ettiği dehşetli ve ürpertici bir mekandır cehennem.

Her ismin, her yerde tecelli etmesi şart değildir. Bazı isimler bazen gölgede kalır, bazen de hiç tecelli etmeyebilir. Cehenneme giden kafirlerin yok edlimemesi ve cehennem dahi olsa, hayatlarının devam etmesi bir ihsanı ilahidir. Keza, cehenneme zamanla ülfet etmeleri de bir güzelliktir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

tahiyye
her isim her yerde tecelli etmeyebilir ifadesi 24.söz 1.dal da anlatılan ehadiyet hakikatiyle muvafık düşmüyor.Allah ın tecellileri mekan ve dairelerle sınırlı değildir sadece mazharların kabiliyetine göre tecellilerin tezahürleri farklı görünür.Yoksa Allah ın bütün isimlerinin tekliğinde EHADiyetiyle bir zerreyi ve alemleri ve herşeyi yarattığını anlayamayız.24.sözde fırtınalı deniz Ya Celil derken aynı deniz içindeki küçük balıklar Ya Cemil derler.O küçük balıkları denizden hariç düşünemediğimiz gibi ademden vücuda çıkan her hangi bir şeyi de ehadiyet tecellisi ve bütün esmanın hükümleri olmaksızın düşünemeyiz.Yoksa nasıl herkes ve herşey her mertebede doğrudan doğruya Rabbini Allah olarak bulacak.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Tecelli etmeyebilir derken hiç tecelli etmez demiyoruz, bu da mümkinat kabilindendir anlamında kullanıyoruz. Zaten yazının devamında nasıl tecelli edeceğine dair örnekler de veriliyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...