Allah'ın her bir nevi mevcudatın mahiyetini birer model kabul etmesi, cümlesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl ki bir terzi, model üstünde kendi sanat ve maharetini göstermek için elbiseyi diker ve keser; temsilde hata olmasın, Allah da kendi isim ve sıfatlarının maharetini modeller hükmünde olan eşya üstünde göstermek için onları halden hale sokuyor, bir vaziyetten alıp başka vaziyete getiriyor.

Mesela, insanın bedeni bir model olup, Allah'ın isim ve sıfatlarını izhar ve ilan ediyorlar. Açlıkla Allah'ın Rezzak ismini tarttığı gibi hastalık ile de Şafi isminin kıymeti kavranıyor. Bu hallerin hepsi bir ismin perdelenmesi ve ilan edilmesinde bir model hükmüne geçiyor.

Keza nasıl ki, bir ressam kendi resimlerini bir sergi salonunda sergiliyor ise, aynı şekilde Allah da kendi isim ve sıfatlarını eşyanın çeşitleri olan modeller üstünde sergileyip teşhir ediyor. Ta ki şuur sahipleri bu sergileri ve teşhirleri seyredip, hayret ve takdir ile mukabele etsinler. Bir çiçek Allah'ın Cemal ve Müzeyyen isimlerini izhar ve ilan eden bir model hükmündedir. Keza her bir insan bir model olduğu gibi, her bir hayvan ve bitki nevi de bir modeldir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474
Mevcudatın mahiyeti derken Mahiyet kelimesi Istılah manasıyla mı kullanılmış izah edermisiniz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Mahiyet burada bir şeyin tamam-ı halini ifade ediyor. Mesela elma denildiğinde elmanın tamam-ı mahiyeti bir model olmuş oluyor. Neden ibaret olduğu. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...