Allah'ın isimlerini zikretmenin fazileti hakkında Üstad hazretleri ne buyuruyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurların bütünü Allah’ın isimlerinin mânaları ve tecellileri üzerine bina olunmuştur. Bir cihetle Risale-i Nurlar, Allah’ın isim ve sıfatlarının bir şerhi bir izahı bir tefsiri hükmündedir.

Zikretmek, Allah’ı anmak ve hatırlamaktır. Bu isim ve sıfatların lafızlarını vird makamında zikretmekten tutun, mâna ve inceliklerini mütalaa ve tefekkür etmeye kadar çok mertebeleri vardır. Risale-i Nurlar hem lafız olarak hem de mütalaa ve tefekkür olarak bu isim ve sıfatları zikrediyor.

Ayrıca Esmâ-i Hüsna ile alâkalı hadis-i şerifte Allah’ın doksan dokuz ismi sayılmıştır. Hz. Ebu Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlulah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Allah'ın doksan dokuz ismi vardır. Kim bunları ezberlerse cennete girer. Allah tektir, teki sever." Bir rivâyette: "Kim o isimleri sayarsa cennete girer." buyurmuştur.(1)

اَللّٰهُ لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ هُوَ لَهُ اْلاَسْمَاۤءُ الْحُسْنٰى "O Allah ki, Ondan başka ibadete lâyık hiçbir ilâh yoktur. En güzel isimler Onundur."(Tâhâ, 20/8)

Risale-i Nurların ekser eczaları bu âyetin tefsiri ve şerhi mahiyetindedir.

(1) bk. Buhârî, Daavât 68; Müslim, Zikr 5, (2677); Tirmizî, Daavât 87, (3502).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...