Block title
Block content

"Allah’ın vazifesine müdahale etmek olan dinsiz düşman gelir; himmetin yüzünü tokatlar, gözünü kör eder. Siz de, اِسْتَقِمْ كَمَا اُمِرْتَ * وَلاَ تَتَاَمَّرْ عَلٰى سَيِّدِكَ olan kâr-aşina ve vazifeşinas olan hakikati gönderiniz." İzahı nasıldır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sonra, Allah’ın vazifesine müdahale etmek olan dinsiz düşman gelir; himmetin yüzünü tokatlar, gözünü kör eder. Siz de, 1اِسْتَقِمْ كَمَا اُمِرْت * وَلاَ تَتَاَمَّرْ عَلٰى سَيِّدِكَ olan kâr-aşina ve vazifeşinas olan hakikati gönderiniz. Ta onun haddini bildirsin."  

1: “Emrolunduğun gibi dos doğru ol.” (Şûrâ, 42/5)
2: Efendine efendi olmaya çalışma.(1)

İnsan kendi vazifesini bırakıp Allah’ın vazifesine müdahale ederse, Allah’ın vazifesini kaldıracak gücü olmayacağı için altında ezilir, kendi vazifesini de yapamaz hale gelir. Bir cihetle emrolunduğu yoldan sapmış olur. Oysa emrolunduğu şey kendi yapabileceği vazifedir. Allah bizden kaldıramayacağımız şeyler istemiyor ki biz bu ağır yükün altına kendimizi atalım.

İnsanın kendi vazifesini bırakıp efendisi olan Allah’ın vazifesine omuz atması, bir cihetle "efendisine efendilik taslamak" anlamı taşıyor. Haşa kendisini İlahi vazifeleri ifa etme yeteneğinde ve kudretinde sanıyor. Ki bu durum “Emrolunduğun gibi dos doğru ol.” emrinden sapmak anlamına geliyor.

Hatta insanın İlahi vazifelere omuz vermesinin muhtevasında dinsizlik anlamı bile çıkarılabilir. Çünkü iman etmiş bir mümin Allah’a karşı sınırlarını ve haddini bilir ve ona göre hareket eder. İlahi vazifeye omuz atma işlemi bu yüzden dinsiz bir düşman gibidir.

(1) bk. Münazarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...