Block title
Block content

"Allahü Ekber deyip, manen ve hayalen veya niyeten iki cihandan geçip, kayd-ı maddiyattan tecerrüd edip bir mertebe-i külliye-i ubudiyete veya küllînin bir gölgesine veya bir suretine çıkıp,.." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın, Allah’ın büyüklüğünü ve haşmetini anlaması; ancak içinde bulunduğu maddi alemin kayıtlarından zihnen ve düşünce olarak soyutlanıp sıyrılması ile mümkündür. Maddi kayıtlar altında, Allah’ın azamet ve kibriyasını takdir etmek çok zordur. İşte tekbir lafzı olan "Allahhü ekber" sözü, bu sıyrılmak ve soyutlanmak işini görüyor. Bu lafızda derinleşmek; ancak kuvvetli bir iman, külli bir ibadet ile mümkündür. Yani insanın Allah’ın büyüklüğünü anlamasında en mühim şey; kuvvetli bir iman, külli bir kulluktur.

İman, insanı Allah'a bağlar ve aralarında nispeti temin eder, ibadet de insandaki maddi kayıt ve kirleri temizler ve tefekkür noktasından genişlik kazandırır.

 İki cihandan maksat; insanın etrafını çevreleyen ve nazarını kısıtlandıran maddi ve kevni kanun ve kurallardır. Bunlar insan zihninin prangaları hükmündedir. Bu prangaların kayıtlarını iman ve ibadet ile çözemeyenler, Allah’ın azamet ve haşmetini hakkı ile takdir edemezler demektir. Nitekim insanların büyük bir kısmı bu maddi ve kevni prangalar yüzünden küfür ve şirke yuvarlanıyorlar. Ya kayıtları iman ve ibadet ile mahkum edeceksin, ya da kayıtlara mahkum olacaksın.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...