Allahümme Salli ve Barik dualarında Peygamber Efendimiz'in Hz. İbrahim'a benzetilmesinin sebebi nedir acaba?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Aynı soru Altıncı Şua olan Teşehhüd bahsinde sorulmuş ve cevabı verilmiştir. Şöyle ki:

"Teşehhüd âhirinde اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى اِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ اِبْرَاهِيمَ deki teşbih, teşbihlerin kaidesine uygun gelmiyor. Çünki Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm, İbrahim Aleyhisselâm'dan daha ziyade rahmete mazhardır ve daha büyüktür."

"Hazret-i İbrahim Aleyhisselâm, gerçi Hazret-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm'a yetişmiyor. Fakat onun âli, enbiyadırlar. Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm'ın âli, evliyadırlar. Evliya ise, enbiyaya yetişemezler. Âl hakkında olan bu duanın parlak bir surette kabul olduğuna delil şudur ki:"

"Üçyüzelli milyon içinde Âl-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm'dan yalnız iki zâtın; yani Hasan (R.A.) ve Hüseyin'in (R.A.) neslinden gelen evliya, -ekser-i mutlak- hakikat mesleklerinin ve tarîkatlarının pîrleri ve mürşidleri onlar olmaları, عُلَمَاءُ اُمَّتِى كَاَنْبِيَاءِ بَنِى اِسْرَائِيلَ hadîsinin mazharları olduklarıdır. Başta Cafer-i Sadık (R.A.) ve Gavs-ı Azam (R.A.) ve Şah-ı Nakşibend (R.A.) olarak herbiri, ümmetin bir kısm-ı azamını tarîk-ı hakikata ve hakikat-ı İslâmiyete irşad edenler, bu âl hakkındaki duanın makbuliyetinin meyveleridirler."(1)

Üstad, yukarıda izah ettiği gibi Salli-Barik dualarındaki teşbih Hz. Muhammed (asm)'ı, Hz. İbrahim (a.s.)'a değil, Hz. Muhammed (asm)'ın âlini Hz. İbrahim (a.s.)'ın âline teşbih edilmesine bakıyor. Çünkü Hz. Muhammed (asm) Hz. İbrahim (a.s.)'dan üstün olduğu gibi; Hz. İbrahim (a.s.)'ın âli, Hz. Muhammed (asm)'ın âlinden üstündür.

Hz. Muhammed (asm)'ın âli Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin (r. anhum) ilaahirdir; yani evliyalardır. Hz. İbrahim (a.s.)'ın âli ise Hz. İsmail (a.s.), Hz. İshak (a.s.), Hz. Yakub (a.s.), Hz. Yusuf (a.s.) ilaahirdir; yani enbiyalar (peygamber)dir. Evliya ise, enbiyaya yetişemezler.

Bu duanın kabul olmasının delili de; Efendimiz (asm)'in “Ümmetimin alimleri Beni İsrail'in peygamberleri gibidir.” hadisine mazhar olan ekser tarîkatlarının pîrleri ve mürşidleri Âl-i beyt'ten olmalarıdır.

(1) bk. Şualar, Altıncı Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...