Altıncı Şuâ´nın başında geçen, namazdaki Tahiyyat duasının Miraç Gecesi'nde Cenab-ı Hak ile Resulünün bir mukalemesi olduğuna delil var mıdır? Bu dua onlarca hadis kitabında zikredilir, fakat miraçda mukaleme olduğuna dair bir rivayet bulamadım.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bütün dualar, senâlar, malî ve bedenî ibâdetler, mülk, azamet Allah'a mahsustur. Ey Peygamber! Selâm sana. Allah'ın rahmet ve bereketi senin üzerine olsun. Selâm ve esenlik bize ve Allah'ın salih kullarının üzerine olsun. Ben şehâdet ederim ki, Allah'tan başka bir ilâh yoktur. Muhammed O'nun kulu ve resuludür."

Ashab-ı kirâm namazda oturdukları vakit, "Esselâmu Alallâh" yani selam Allah'a, "Esselâmu ala fulân" yani filana selâm diyorlardı. Hz. Muhammed (asm) bu durumu öğrenince, ashâbın bu hareketini tashih ederek, namazdaki oturuşlarında, "Ettahiyyât"ı okumalarını öğretti. Çünkü selâm her tür afet, kusur ve ayıptan uzak olma manasınadır. Bu nimetlerin sahibi Yüce Allah'tır. Şu halde ashab-ı kirâm "Selâm Allah'a" demekle, Allah'ın verdiği bu ihsanı O'na iâde etmiş sayılıyorlardı.(Müslim, Salat, 16).

Tahiyyât, Hz. Muhammed (asm)'in Mirac gecesinde Yüce Allah ile yaptığı selâmlaşmasıdır. Allah ile onun arasındaki mesâfe, iki yay kadar yahut daha az kalınca (Necm, 53/9), Allah'a selâmlarını şöyle arzetti:

"Bütün dualar, senâlar, malî ve bedenî ibâdetler, mülk, azamet Allah'a mahsustur." Yüce Allah şöyle mukâbele etti:

"Ey Peygamber! Selâm sana. Allah'ın rahmet ve bereketi senin üzerine olsun." Hz. Muhammed (s.a.s) şöylece yeniden söz aldı:

"Selâm ve esenlik bize ve Allah'ın salih kullarının üzerine olsun." (Muhammed Hamidullah, İslâm Peygamberi, İstanbul 1972, I/106)

Kaynak:

www.sorularlaislamiyet.com.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karasahan
tahiyyat duasının resul-ü ekrem ile Cenab-ı Hak arasındaki bir mükaleme olduğu imam-ı rabbaninin mektubat isimli eserinin 261. mektubunda da ifade edilmektedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Rustemov

Allah sizden razı olsun,risaleni okuduktan sonra bu siteyi de takip ediyorum çok güzel oluyor.Sorum şu olucaktı,az önce 6 cı şuada ki 9 cu sualda Peyğamber efendimizin (sav) ın neden Allaha selam vermediği sualine cevabı okudum :"es-selamu aleyküm (Allah'ın selamı sizin üzerinize olsun)" ifadesinin Allah için kullanılamayacağı bu şekilde aşikar olmuştur. Selam aynı zamanda; "benden sana zarar gelmez", "benden emin olabilirsin" gibi manalara da geldiğinden; bunu Allah için kullanmak caiz olmaz.

Amma burda bunu okudum Ashab-ı kirâm namazda oturdukları vakit, "Esselâmu Alallâh" yani selam Allah'a, "Esselâmu ala fulân" yani filana selâm diyorlardı.

Şu halde ashab-ı kirâm "Selâm Allah'a" demekle, Allah'ın verdiği bu ihsanı O'na iâde etmiş sayılıyorlardı.(Müslim, Salat, 16)., . ( .

Kafam karıştı.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sahabe yanlış yaparken Peygamberimiz bu yanlışı düzelterek tahiyyatı öğretiyor. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...