"Amel, cins-i cezadır. Ceza, cins-i ameldir." Ceza, amelin cinsinden midir; nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Amelin cinsine göre ceza demek, amelin nevine uygun bir ceza demektir. Mesela, malî ibadetlerin cezası olarak malî belaların verilmesi gibi.

Kişi mal sevdasından dolayı zekâtını vermez ise, Allah da ona ceza olarak fakirlik ve maddî darlık belasını verir. Veya malına dadanacak kişilere izin verir. Günde beş vakit namazı kılmaz ise, Allah da ona münasip bir ceza verir. Oruç tutmaz ise, bela olarak kıtlık ve açlık gelir. Hırs ile dünyaya saldırırsa, ceza olarak yoksulluk çeker, çoğu şeyden mahrum kalır. Haksız olarak cinayet işlerse, ceza olarak kısas tatbik edilir. Mesela, birinin gözünü çıkarırsa, ceza olarak ona da aynısı tatbik edilir.

Bir meclise birisi girdiğinde Allah'ın selamını verise, aynısı ile mukabele görür. Selam yerine tahkir edici söz söylerse, yine aynı mahiyette bir karşılık görür. Yani suç ile ceza birbiri ile mütenasibtir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

feth

Burada merak ettğim, özellikle namaz borcunun cezası nasıl olabilir? Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (m.ali)

Dünyada insanın başına gelebilecek her hangi bir musibet ve bela namazsızlık için ceza olabilir. Zira namaz diğer ibadetler gibi bir cins ve tür ibadet değil, âdeta bütün amel ve ibadetleri içinde cem eden bir hülasadır. Bu yüzden namaz ibadetler içinde mazereti ve özrü olmayan tek ibadettir. Dolayısıyla bir ceza ile sınırlandırmak doğru olmaz. Ama ahirette verilecek cezalar hadis kaynaklarında belirtilmiştir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...