"Amel, cins-i cezadır. Ceza, cins-i ameldir." Ceza, amelin cinsinden midir; nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Amelin cinsine göre ceza demek, amelin türüne uygun bir ceza demektir. Mesela, mali ibadetlerin cezası olarak mali belaların verilmesi gibi.

Kişi mal sevdasından dolayı zekatını vermez, Allah’da ona ceza olarak fakirlik ve iktisadi darlık belasını verir. Günde beş vakit namazı kılmaz, Allah’da ona münasip bir ceza verir. Oruç tutmaz, bela olarak kıtlık gelir. Hırs ile dünyaya saldırır, ceza olarak fakirlik ve yoksulluk bela olarak verilir. Haksız cinayet işlersin, ceza olarak kısas tatbik edilir. Mesela, birinin gözünü çıkarırsın, ceza olarak sana da aynısı tatbik edilir. Yani suç ile ceza birbirine orantılıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

feth

Burada merak ettğim, özellikle namaz borcunun cezası nasıl olabilir? Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (m.ali)

Dünyada insanın başına gelebilecek her hangi bir musibet ve bela namazsızlık için ceza olabilir. Zira namaz diğer ibadetler gibi bir cins ve tür ibadet değil, âdeta bütün amel ve ibadetleri içinde cem eden bir hülasadır. Bu yüzden namaz ibadetler içinde mazereti ve özrü olmayan tek ibadettir. Dolayısıyla bir ceza ile sınırlandırmak doğru olmaz. Ama ahirette verilecek cezalar hadis kaynaklarında belirtilmiştir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...