"Amel" , "fiil" , "kisb" ne demektir; aralarındaki fark nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Amel, kelime olarak iş, çalışma, bir emri veya vazifeyi yerine getirme, dini bir emri yerine getirme, tatbik etme, itaat ve ibadet gibi birçok anlamlara gelmektedir.

Fiil ise, müessirin tesiri, amel, iş gibi anlamlara gelmektedir. Yani amel ile fiil anlam olarak birbirine yakın kelimelerdir.

Lakin amelde kasıt ve irade fiile göre biraz daha ön plana çıkıyor denilebilir. Yani amel kulun iradesi ile cereyan eden bir iş gibi iken, fiil biraz daha zorunlu ve iradeden öte bir iş gibidir denilebilir.

Kisb, kelime olarak kazanç, çalışmak, say ve amel ile kazanmak, elde etmek, edinmek gibi anlamlara gelmektedir. Bir insanın kendi kudret ve iktidarını azami bir şekilde bir işe sarf etmesi ve o işte birtakım kazanımlar elde etmesi anlamına gelmektedir. Kesb, kisb ve müktesabet kazanım anlamına geliyor.

Kisb ya da kesb amel ve fiilden çok farklıdır, amel ve fiil her zaman bir kazanım değildir. Kazanım, adında da anlaşılacağı gibi, bir sonuç alma sonuç elde etmek anlamına gelir. Oysa her amel her fiil sonuca ulaştırmaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...