"Amerika'da beş saat bütün makineleri durdurmuş ve Kastamonu vilâyeti cevvinde ve havasında semâyı kızartmış, yangın sûretini vermiş, diye manasız hezeyanlar ediyorlar." Burayı açıklar mısınız; Üstad, bu hâdiseyi nasıl haber almıştır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

O dönemde en büyük haberleşme vasıtası radyo idi. Amerika’da zuhur eden böyle mühim bir hâdise, elbette radyolarda haber verilir ve gazete vasıtası ile ilan edilir. Üstad Hazretlerinin de bu haberi radyodan işittiği kuvvetle muhtemeldir.

Üstad, hâdisenin hülasasını ve bize yarayacak kısmını haber veriyor, geri kalan kısımları ve tafsilatı hakkında herhangi bir malumat verilmiyor.

Burada verilmek istenen asıl ders; insanların küfür ve isyanlarından dolayı semanın hiddete gelmesidir. Onlar bu mühim hâdiseyi de âdi ve basit sebeplere vermiş, ders almamış, küfür ve inatlarında devam etmişlerdir.

O küllî İşârât-ı Rabbâniyeye ve Terbiye-i İlâhiyyeye karşı eblehâne bir temerrüd ile mukâbele edip diyorlar ki: 'Tabiattır; bir mâdenin patlamasıdır, tesâdüfîdir. Güneşin harareti elektrikle çarpmasıdır ki, Amerika'da beş saat bütün makineleri durdurmuş ve Kastamonu vilâyeti cevvinde ve havasında semâyı kızartmış, yangın sûretini vermiş.' diye mânâsız hezeyanlar ediyorlar.”(1)

1) bk. Sözler, On Dördüncü Söz'ün Zeyli.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Üstad hezeyan diyor burayı anlamadım
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Üstadımızın hezeyan dediği tabiatı ya da sebebi fail görme kısmıdır yoksa sebebe hezeyan demiyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...