Arapların hem cahil olmaları hem de belağatta en ileride olmalarını nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslâm öncesi cahiliye Araplarında belagatın zirvelerde oluşu, son derece dikkat çekici bir durumdur. Kur’ân’ın en büyük hâsiyeti belağatı olması hasebiyle, sanki Kur’ân’ın ilk muhatapları ona ciddi muhatap olacak bir seviye elde etmişlerdir.

İşte, onlardaki şiir ve belağat, kendilerini Kur’ân’a muhatap yapmış, sözün kıymetini tartabilen bu insanlar, Kur’ân’ın söz mu’cizesini vicdanlarında tam bir tasdikle tescil etmişlerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemdemir
Cahil insanlar nasıl oluyorda edebiyat ve şiirle ilgilenebiliyor? Edebiyat ve şiir kültürlü insanların işidir. Halbuki Arap toplumu çok cahildi . İzah eder misiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Arap toplumu çok cahildi sözü cahilane bir sözdür. Çünkü cahillik okuma yazma ya da eğitimle ile ilgili bir durum değildir. Ebucehil o topluma göre iyi eğitimli ve Mekke'nin aristokrat bir adamı idi ama gurur ve inadı hakkı görmesine engel oldu ve bu yüzden cehaletin babası olarak anılmaya başlandı. Yoksa Ebucehil anlayışsız eğitimsiz okuma yazma bilmeyen bir adam değildi hatta onun için dahi deniliyordu. Eğitimli cahiller olabileceği gibi ümmi alimlerde olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...