Block title
Block content

"Arkadaş! Bilhassa muztar olanların dualarının büyük bir tesiri vardır. Bazan o gibi duaların hürmetine, en büyük bir şey en küçük bir şeye müsahhar ve mutî olur. Evet kırık bir tahta parçası üzerindeki fakir ve kalbi kırık..." izah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Arkadaş! Bilhassa muztar olanların dualarının büyük bir tesiri vardır. Bazan o gibi duaların hürmetine, en büyük bir şey en küçük bir şeye müsahhar ve mutî olur. Evet kırık bir tahta parçası üzerindeki fakir ve kalbi kırık bir masumun duası hürmetine, denizin fırtınası, şiddeti, hiddeti inmeye başlar. Demek dualara cevab veren Zât, bütün mahlukata hâkimdir. Öyle ise, bütün mahlukata dahi Hâlıktır."

Dua deniline hatırımıza öncelikle “kavlî dua”, yani dil ile yaptığımız dualar gelir. Nur Küllîyatında kavlî dua dışında ayrıca fiilî dua, istidat lisanıyla dua, ihiyac-ı fıtrî lianıyla dua ve lisan-ı ızdırar ile duaya da yer veriliyor.

Burada, ızdırar lisanıyla yapılan dualara bir örnek verilmiştir ve bu duaların  büyük bir tesiri olduğu kaydedilmiştir.

Yine Küllîyatta, Yunus aleyhiselamın kıssasından söz edilirken, “O vaziyette esbab bilküllîye sukut etti.” buyrulur. İşte sebeplerin tamamının hiçbir şey yapacak halde olmadıkları o ızdırar halinde, Yunus aleyhisselamın yaptığı dua kabul olundu ve inayet-i İlâhîye ile sahile çıkması nasip oldu.

Demek ki, insan kendisinde bir güç ve kuvvet hissettiği, sebeplere az da olsa güvendiği müddetçe ızdırar halini yakalayamaz.  İnsan, sonsuz aciz, fakir ve nakıs olduğunu tam hissettiği zaman  ızdırar halindedir ve duası, İnşallah, makbul olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

isahalim

Izdırar durumlarına şunlar da örnek olabilir mi: HENDEK SAVAŞINDAKİ çaresiz anda  düşmanın rüzgarla dağılıp gitmesi, FİL OLAYI (FİL SURESİ) , HZ. NUH peygamberin çaresiz kalınca ettiği dua ve kabulü, HZ. YUNUS'tan başka HZ. YAKUB'un oğlu için çaresizce döktüğü göz yaşları ve neticede HZ. YUSUF'a kavuşması... BUNLARIN TÜMÜ DE IZDIRAR kapsamına girmez mi? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Saydıklarınızın hepsi ızdırar dualarıdır. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...