Block title
Block content

"Arkadaş! Her bir insanın bir nokta-i istinadı bulunduğuna nazaran, istinad noktalarının tefâvütüne göre insanların yapabileceği işler de tefâvüt eder..." izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir insanın istinat noktası, yani dayandığı ve kuvvet aldığı makam ne kadar büyük olursa, o insan o kadar fazla iş görebilir, o kadar ağır yükleri kaldırabilir. Üstat hazretleri bu hakikate hayvanlar ve bitkiler aleminden iki örnek veriyor. Sivrisinek Allah’ın izniyle Nemrud’u  öldürebiliyor ve bir çekirdek “Fâlik-ul Habbi Ve-n Neva”nın (tohum ve çekirdekleri açan-çatlatan) emri ve izniyle koca bir ağacın bütün programını taşıyabiliyor ve ondan o büyük ağaç çıkabiliyor.

Burada verilen temel mesaj, Nur Külliyatının bir çok yerinde nazara verilir. İnsanın sonsuz aciz ve fakir olduğuna dikkat çekilerek, “iman ile Allah’a intisap ettiği ve ubudiyetle hizmetine girdiği” taktirde büyük bir kuvvet kazanacağı anlatılır. Böyle bir insan, kendi iradesine bırakılan işleri, yani sebeplere hakkıyla teşebbüs etme görevini yerine getirdiğinde, onun güç ve kuvvetinin çok ötesinde neticeler kendisine ihsan edilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...