"Arslanlar, tilkiler gibi ittifaka muhtaç olmadıkları için ferdî yaşıyorlar." Oysa aslanlar sosyal bir yaşam sürüyorlar, bu ifadeyi nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Çünkü zayıflar ittifaka muhtaç oldukları için kuvvetli ittifak ederler. Kavîler, ihtiyacı tam hissetmediklerinden, ittifakları zayıftır. Arslanlar, tilkiler gibi ittifaka muhtaç olmadıkları için ferdî yaşıyorlar. Yabanî keçiler, kurtlardan muhafaza için, bir sürü teşkil ederler."(1)

Bu paragrafın ana teması kuvvetlilerin ferdi, zayıfların ise gurup hâlinde yaşamasıdır. Ve ekseri olarak kedigiller ferdi yaşarlar ve kedigillerin sembolü de aslandır. Diğer tüm kedi cinsleri asosyal olup yalnız yaşamayı tercih ederken, aslanlar büyük gruplar oluşturan tek kedi cinsidir.

Yani burada aslan ifadesi, kedigiller anlamında kullanılıyor ve kedigillerin kahir ekseriyeti de asosyal varlıklardır, şeklinde tevil edebiliriz.

(1) bk. Lem'alar, Yirminci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

htalha
Teşekkür ederim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek
MERAM DOĞRU olsada bazen kullanılan misaller uygun görünmeye biliyor.Bu yüzden eskiler böyle yanlışlıkların dikkate alınmaması amacıyla söze başlarken '' TEŞBİHTE HATA OLMASIN DERLERDİ ''. VERİLEN MİSALE de böyle başlamak lazım. ASLANLAR genel de TOPLU yaşarlar.Sürüden kovulmuş ERKEK aslanlar hariç. TİLKİLER ise tek yaşar.Sürü halinde yaşamazlar.Sürü halinde; ÇAKALLAR,SIRTLANLAR,KURTLAR ,Vahşi KÖPEKLER yaşar. KAPLAN,LEOPAR,PUMA,VAŞAK tek yaşar. HAL BÖYLE olmasına rağmen ERKEK ASLAN VEYA KURT genelde tek resmedilir. GÜCÜN,HÜRRİYETİN,Kimseye muhtaç olmamanın SEMBOLÜ olarak kullanılır.Zayıflığın, hilenin,kurnazlığın sembolü olarak ta hep TİLKİ kullanılmıştır.Bu alışılmış yargıdan olsa gerek, mesele kolay anlaşılsın diye ÜSTAD ra ASLAN ve TİLKİ misallerini kullanmış olmalı diye düşünüyorum. Hayırlar ile kalınız .
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...