"Arzı şems ile ferşi arş ile kuvvetli bağlayan Kur'an'ın..." ifadesine binaen; arzı şems ile bağlayan o çekim kuvveti gerçekten de Kur'an mı oluyor, yoksa burada bir mecaz mana mı var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Allahu a'lem, o tulûun sebeb-i zâhirîsi: Küre-i arz kafasının aklı hükmünde olan Kur'ân onun başından çıkmasıyla zemin divâne olup, izn-i İlâhî ile başını başka seyyareye çarpmasıyla hareketinden geri dönüp, garptan şarka olan seyahatini irade-i Rabbânî ile şarktan garba tebdil etmekle güneş garptan tulûa başlar."

"Evet, arzı şems ile ferşi Arş ile kuvvetli bağlayan hablullahi'l-metîn olan Kur'ân'ın kuvve-i câzibesi kopsa, küre-i arzın ipi çözülür, başıboş, serseri olup aksiyle ve intizamsız hareketinden güneş garptan çıkar."(1)

Buradaki rabıta ve bağ mecazi anlamda kullanılmıştır. Kur’an şu maddi alemin nuru ve ruhu hükmündedir. Nasıl ruh bedenden çıktığı zaman beden dağılıyor ise, aynı şekilde Kur’an nuru ve ruhu olan İslam insanlığın kalp ve kafasından çıkarsa, kainat gayesiz ve manasız kalacağı için kıyametin kopması kaçınılmaz hale gelir. Yani iman ve ibadet dolaylı olarak varlığın ayakta kalma cazibesini oluşturuyor. Bu manevi nedenler ve cazibeler bittiği zaman maddi cazibenin bir anlamı kalmaz. Zira kıyametin kopmasına gerekçe çıkmıştır. Öyle ise kainatı ayakta tutan güç iman ve ibadetin insanlık içinde bulunmasıdır. Yoksa Kur’an maddi bir güç olup gezegenler arasında bir rabıta olması kast edilmiyor.

(1) bk. Şualar, Beşinci Şua, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mstf.ylcnky28
abi, fakat üstad Kur'an ın dünyanın aklı hükmünde olduğundan bahsediyor.dünyanın ruhunun ise nuru Muhammedi olduğunu beyan ediyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Nur-u Muhammedi ile Kur'an siyam ikizleri gibidir biri birisiz olmaz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
isahalim
Yukarıdaki metnin devamındaki cümlede "Hem müsademe(çarpışma) neticesinde emr-i İlâhî ile kıyamet kopar diye bir te'vili vardır. " diyor Hz. Üstad. Fakat öncesinde müsademe neticesinde hareketinin yönünün tamamen değişip, artık batıdan doğuya döneceğini söylüyordu. Fakat paylaştığım cümlede ise çarpışmanın, KIYAMETİN KOPMASINA sebebiyet vermesinden söz ediyor ki ikisi BAŞBAŞKA ŞEYLER. Bu bana çelişkili gelen meselede bir şeyi yanlış anlıyorum muhtemelen, düzeltir misiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Birinci çarpma yön değiştirir ikincisi yok edebilir bunların hepsi mümkün ve muhtemel manalar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...