Block title
Block content

"Arz'ın içinde henüz keşfedilemiyen anasır ve maddelerden -tekâlif-i hayatın zahmetlerinden müstakbelin insanlarını kurtaracak- bazı gıdaî vesaire maddelerin vücudu mümkün olduğuna delalet eder." madenler anlaşılıyor da, "gıdai maddeleri" açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve keza, arzın içindeki maden ve maddelerin istifade-i beşer için yaratılışı, arzın içinde henüz keşfedilemeyen anâsır ve maddelerden, tekâlif-i hayatın zahmetlerinden müstakbelin insanlarını kurtaracak bazı gıdaî vesaire maddelerin vücudu mümkün olduğuna delâlet eder."(1)    

Günümüzde insanlığın nüfusu artmış ve tüketim çok genişlemiştir. Eski usul ile insanların beslenmesi âdeta imkânsız bir şekle gelmiştir. Yani gıda endüstriyel ve sektörel bir şekle girmiştir.

"Endüstri", devamlı veya belli zamanlarda, makine ve benzeri araçlar kullanarak bir madde veya gücün niteliğini veya biçimini değiştirerek, toplu üretimde bulunan faaliyet dalıdır.

Mesela, günümüzde süt ve süt ürünlerinin işlenip insanlığın tüketimine sunulabilmesi için birçok endüstriyel makine ve kimyasal bileşenlere ihtiyaç vardır. Ki bunların büyük bir kısmı yeni keşfedilmiştir. Özellikle gıdaların raf ömrünü uzatmak için birçok kimyevi bileşenler kullanılmaktadır...

Gıda katkıları, gıda endüstrisinin gıdanın üretimi, hazırlanması, ambalajlaması ve/veya depolamasında gıdaya dayanıklık, yoğunluk, renk vermek için katılan madde veya madde karışımlarıdır.

Bu gıda maddeleri olmasa insanlığı beslemek söz konusu olmazdı...

(1) bk. İşaratü'l-İ'caz, Bakara Sûresi, 29. Âyetin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 29. âyetin tefsiri | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1087 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...