"Arz'ın tefrişine sebeb yani vesile, insandır. Bu misafirhanedeki ziyafet onun namına verildi. Fakat istifade, insanlara mahsus ve münhasır değildir. Öyle ise insanların ihtiyacından, istifadesinden fazla kalana abes denilemez." İzahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinat sergisi, sadece insanın nazarına arz-ı endam etmiyor. Allah kâinatı kendi cemal ve kemalini hem görmek hem de göstermek için yaratmıştır. Tabiri caiz ise kâinat sergisinde birinci müşteri Allah’ın İlahi nazarıdır, insan ikinci sıradadır.

İnsan, niyet ve vekalet noktasından bütün kâinata vekil ve nazır olabilir. Yoksa fiziki ve aritmetik olarak insan aklının ve fikrinin bütün kâinatı istisnasız kuşatması ve hepsini külliyetle ihata etmesi mümkün değildir. İnsanın yaşadığı dünya ile semanın o benzersiz ve eşsiz büyüklüğü arasında fiziki ve aritmetik olarak müthiş bir fark vardır. İnsan bu farkı niyet ve vekalet noktasından doldurabilir, ama fiziki ve aritmetik olarak asla dolduramaz.

İnsan bütün kâinatın fıtri ibadetlerini niyet ve vekalet ile Allah’a takdim edebilir, ama hepsini tek tek bizzat teftiş ve tefekkür edemez. İşte tek tek teftiş ve tefekkür vazifesi için Allah her bir şeye vekalet ve nezaret edecek melekleri ve sair şuurlu ruhanileri yaratmıştır.

Kâinat büyük bir mescittir, insanlar ise bu mescidin az bir bölümünde saf tutmuşlardır. Geri kalan bölümler ve saflar ise zahiren boş gibi duruyor. Elbette bu kâinat mescidini inşa eden Allah'ın, boşlukları ve safları doldurmak için ona uygun ve münasip cemaat ve sakinleri yaratmak hikmetinin bir gereğidir. Bu sebepten dolayı Allah bütün kâinatı ve sanatlarını tefekkür ve takdir edecek melekler ve ruhanileri yaratmıştır.

Bu yüzden insan aklının ve şuurunun ulaşamadığı yerlerin yaratılmasına abes diyemeyiz. Yani kâinat sadece insanın nazarına hitap etmiyor. Öyle ise insanın okuyamadığı yerlere boş ve abes demek doğru bir yaklaşım değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur
Kainat insana sunulmuştur Bu muhakkak lakin tek insan değil bu davetin davetlisi. Mesela evde eşiniz/anneniz yemek yapmakta 5 kişik bir ailesiniz. Yemekten sadece siz hissedar değilsiniz 4 hissedar daha var. Şimdi diye bilir misiniz ki onca yemek israf oldu ben sadece 1 tabak yedim? Elbette diyemezsiniz. Tıpkı bu misal gibi Nebatat ve Hayvanat ve bu taifeler içerisinde envalar var. Bu sebeple kainatta israf ve abesiyet yoktur ve olamaz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...