Aşık olmak, kişinin Allah'a olan samimiyetini, ihlasını bozar mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, insana ancak kendi ile meşgul olup, onun ile tatmin olabilecek mahiyette bir kalp vermiştir. Bu sebeple kalbin, Allah’tan başka şeyler ile meşgul olup, onlara aşık olması, zaten doğru olan bir şey değildir.

Kalbin fani olan mahluklara aşık olması, kalbin manevi bir hastalığıdır, hatta kalbi bir şirktir. Zira Allah, kalbi insana sadece kendisini sevmemiz için tahsis etmiştir. Biz bu tahsise ihanet ederek, farklı şeylere aşık olursak, elbette bu Allah katında makbul ve caiz olmaz.

"Kalpler ancak Allah'ın zikriyle tatmin olur."(Rad,13/ 28)

ayetinde de ihtar ve ikaz edildiği gibi, insan kalbini tatmin edip doyuracak tek maşuk, tek mahbub; Allah’tır. Bu sebeple kalbimize giren, bu kir ve pasları temizleyip, Allah aşkına yanmamız gerekir. Yoksa insanın fani aşklar içinde boğulup imtihanı kaybetme riski çok fazla olur. Hazreti İbrahim (as) gibi “La uhubbül afilin” (Fani şeyleri sevmeye değmez) deyip, mecazi aşklardan kalbimizi ve gönlümüzü arındırıp kurtarmalıyız.

Kalbi mecazi aşklar ile meşgul olan bir insanın, iman ve samimiyeti kemallik noktasından, elbette noksan ve zayıf olur. Belki amelleri ve ibadetleri iptal etmez; lakin suni ve noksan olur. Aşk ve muhabbet, marifet ve imanın bir neticesi olmasından dolayı, bizim yapacağımız öncelikli şey; iman ve marifet noktasından terakki etmektir.

Bu zamanda sağlam imanı ve hakiki marifeti Risale-i Nurlar kemali ile vermektedir. Risale-i Nurlar ile çokça meşgul olursak, inşallah bu kalbi ve manevi hastalıklar şifa bulur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun.İnşallah Risale-i Nurlarla çokça meşgul olanlardan oluruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe
Lakin mevcudatı insanları Allah için sevmekte bir nevi Allahı sevmektir. Aşık olunabilir çünkü Fatırı Zülcelal insanı halk ederken insanın içerisine aşık olma hissiyatınıda tevdi etmiştir diger hasseler gibi. Bu Hassenin yüzünü hayra çevirmek lazım. Yani bir bayan sevildigi zaman manayı ismiyle yani sırf cemalinden dolayı sevilmemeli aynı zamanda kemali içinde sevinmeli. hülasatül hülasa Allah için sevmek caiz olduğu gibi sevabıda vardır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...