Block title
Block content

"Asr zamanı ise, güz mevsimine, hem ihtiyarlık vaktine, hem ahir zaman Peygamberinin (aleyhissalâtü vesselâm) asr-ı saadetine benzer,.." Asr-ı saadete benzer, ifadesinden maksat nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dokuzuncu Söz'ün Dördüncü Nüktesi'nin başında şöyle bir benzetme yapılmaktadır; burada büyük bir saat farz ediliyor. Bu saatin;

Saniyesi: Gece gündüz...

Dakikası: Seneler...

Saati: Ömrü insan...

Günü: Kâinatın geçirdiği devirler...

İkindi namazını bu saat misaline tatbik ettiğimizde saniyeler ikindi vaktine; dakikalar güz mevsimine; saatler, ihtiyarlık vaktine işaret ettiği gibi, gün ise kâinatın ömrü içerisinde önemli bir inkılap olan Asr-ı Saadete işaret ediyor.

Murat edilen mana ise; kâinatın yaratılış gayesini en parlak, en açık ve en yüksek bir sesle tebliğ edip duyuran Hz Muhammed (asv)'in, bu asırda gelmesidir. İkindi vaktinde gün kemale erdiği gibi, sonbahar mevsiminde de sene kemale erer. İhtiyarlık vaktinde de insan en olgun ve en verimli dönemini yaşadığı gibi Peygamber Efendimizin (asv) gelmesiyle de ömrü alem en verimli, en bereketli ve en olgun dönemini yaşamıştır. Tebliğ ettiği din, teşkil ettiği İslam alemi ve her biri manevi bir yıldız mesabesinde olan yüz binlerce sahabenin ve kıyamete kadar gelecek olan alimlerin yetişmesi, bu dönemin ayrıcalığına ve kemâlâtına delildir.

Ve keza bütün alemlerin Rabbi ünvanıyla Allah'ın kelamı olan ve kendinden önce gelen bütün dinleri ya tashih veya tasdik eden Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu bir asır, elbetteki en kamil en bereketli bir dönemdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...