"Asya’da, âlem-i İslâm'da üç nur, birbiri arkasından inkişafa başlıyor. Sizde birbiri üstünde üç zulmet inkişafa başlayacaktır. Şu perde-i müstebidane yırtılacak, takallüs edecek..." Üstad'ın Rus polisine dediği üç nur nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bediüzzaman'ın ifadelerinde yer alan "üç nur ve üç zulmet" yoruma açık ifadelerdir. Fakat netice şudur ki: İslâm âleminde art arda müsbet gelişmeler olacak, Rusya'da da kötüye gidiş yaşanacaktır. Bunun neticesinde, Bediüzzaman medresesini Tiflis'de açacaktır.

Bu gaybî haber gerçekleşmiştir. Bugün Tiflis'de Risale-i Nur medresesi açılmış ve hizmet etmektedir.

"Bitlis ve Tiflis birbirinin kardeşidir." ifadesi, 1980'li yıllarda bu iki şehrin "kardeş şehir" ilan edilmesi şeklinde tecelli etmiştir. Bediüzzaman, talebesi Mustafa Sungur'a, "Sen orada medresemin açıldığını göreceksin."(1) demesi de bu konuda dikkat çekici bir husustur.

Ayrıca, Bediüzzaman'ın haber verdiği İslâm ülkelerinin istiklallerine kavuşması da aynen zuhur etmiştir. Rusya'daki müstebid perde yırtılmış, çekilmiş, buradaki Müslüman halk, müstakil devletlerini kurmuşlardır. "Kafkas ve Türkistan'ın" Rus harp okulunda talim görmeleri, buralarda hürriyet ilanını takiben çıkan çatışmalara işaret olabilir. İngiliz Siyasal Mektebinde okuyan Mısır ise, siyasi yoldan bağımsızlığına kavuşmuştur.

Bütün İslami devletlerin, İslâm bayrağını cihanın her tarafında dalgalandırmasını da inşallah önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

(1) bk. Tanıyanların Dilinden, MUHSİN ALEV.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ebulemin
Ya insanın aklına şu sual gelmeden edemiyor. Acaba üstad rus polisi ile rusça mı konuştu. ve üstad o dönemde rusça biliyormuydu. Nasıl anlaştılar selamlar
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Bu konuda kesin bir kaynak elimizde bulunmamaktadır. Ancak bir çok ihtimal bulunmaktadır. Tercüman vasıtası ile olabileceği gibi, Tiflis olduğu için, polisin Türkçe bilme ihtimali de olabilmektedir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
reza
çarlığın yıkılışı birinci zulmet, komünizmin gelişi ikinci zulmet, komünizmin çöküp Rusya'nın yıkılışı da üçüncü zulmetin inkişafıdır. (Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Bilinmeyen Bir Dahi, syf. 31, Bilge Yayınları)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...