"Ateş bazen sudan ziyade temizlik yapar." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Eskide, aşı iğneleri (enjektör) az olduğu için, herkese aynı iğne ile aşı yapılırdı. Dezenfekte için de iğne ateşe tutulurdu. Yani su ile yıkamak yetmezdi. Mikroplardan tam arınabilmesi için ateşe tutulması gerekiyordu. Bu durum bize suyun yapmadığı temizliği ateşin yaptığını göstermektedir.

Nitekim bir demir parçasının mikroplardan arınması için, modern tıbbi imkanlar yoksa, ateşe sokularak temizlendiği halen tekrar edilen bir durumdur.

Sekizinci Lem'a'da geçen, "Ateş bazan sudan ziyade temizlik yapar." cümlesi ile ne kastedildiğini anlamak için, cümlenin geçtiği yerin bir bütün olarak bilinmesine bağlıdır. Cümlenin geçtiği yer, aşağıda yer almaktadır. Oradan anladığımız mana şudur:

Bazı acı ve insanın yüreğini yakan olaylar, insanda büyük ve olumlu değişikliklere sebep olabilmektedir. Halk arasında, "Bir musibet, bin nasihata bedeldir." sözü ile de ifadesini bulmuştur. Keza büyük musibetler için, "Ateş gibi ocağına düştü." veya "Ateş düştüğü yeri yakar." gibi ifadelerle de musibetler ile ateş arasında bağlantı kurulmuştur.

Ayrıca adliye binasının yanması olayı da bu ifadeye başka bir tevaffuk kazandırmış ve Üstadımız da bu ortak noktaya dikkat çekmiştir. Bu musibet hem ateş gibidir, hem de ateş ile gelen bir musibettir. Yani gelen musibetin yangın şeklinde gelmesi işaret ediyor ki, bu olay manevi olarak bir temizlik yapacak, denmektedir.

İlgili kısmı okumak için tıklayınız:

- Sikke-i Tasdik-i Gaybi, Sekizinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...