Block title
Block content

"Avrupa da İslâmiyete hâmiledir; o da bir İslâm devleti doğuracak." Burada hangi devlete işaret var; Türk devleti mi, Kürt devleti mi, Yeni Osmanlı gibi bir şey mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımızın işaretindeki bu devletin, etnik temelli bir devlet olmadığı kesin... Zira Avrupa kavimlerinin hakim olduğu bir toplumda Türk ya da Kürt devletlerinin hakim olması akıl ve toplumsal açıdan imkânsızdır. Doksan milyonluk Almanya'da Türk ve Kürt devletinin ne işi olabilir ki!..

Burada işaret edilen şey; İslamî ve insanî değerlerin Avrupa toplumlarına hakim olmasıdır. Yani Almanya, İngiltere, Fransa gibi toplumlar, zamanla İslam’ı benimseyecektir, demektir. Burada Üstadımız siyasal bir süreçten değil, ahlaki ve imani bir süreçten bahsediyor.

Osmanlı o dönemde İslam’ı temsil ediyor ve İslam dünyasının merkezi idi; Üstadımız bu yüzden Osmanlı tabirini kullanmıştır.

İlave bilgi için tıklayınız: 

- "Osmanlı hükûmeti Avrupa ile hâmiledir; Avrupa gibi bir hükûmeti doğuracak. Avrupa da İslâmiyete hâmiledir; o da bir İslâm devleti doğuracak..." Burayı açıklar mısınız?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 82 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1091 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...