Block title
Block content

"Âyâ, zanneder misin, bu milletin fakr-ı hali dinden gelen bir zühd ve terk-i dünyadan gelen bir tembellikten neş’et ediyor? Bu zanda hata ediyorsun. Acaba görmüyor musun ki, Çin ve Hintteki Mecusî ve Berâhime ve Afrika’daki zenciler gibi,.." İzah?

 
Soru Detayı:

"Âyâ, zanneder misin, bu milletin fakr-ı hali dinden gelen bir zühd ve terk-i dünyadan gelen bir tembellikten neş’et ediyor? Bu zanda hata ediyorsun. Acaba görmüyor musun ki, Çin ve Hintteki Mecusî ve Berâhime ve Afrika’daki zenciler gibi, Avrupa’nın tasallutu altına giren milletler bizden daha fakirdirler? Hem görmüyor musun ki, zarurî kuttan ziyade Müslümanların elinde bırakılmıyor?"

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Müslümanlar, dinin telkinleri ile dünyayı terk edip fakirleşiyor değiller, aksine dinin emirlerine yeterince uymadıkları için fakirleşiyorlar. İslam dünya ve ahiret arasında bir denge kurmuş ve bu dengenin korunmasını emretmektedir. Çünkü ahiret nasıl Allah'ın bir mülkü ve menzili ise dünya da Onun bir mülkü ve menzilidir. Birisini emrederken diğerini yasaklaması kabil değildir. Ancak birisi diğerine engel olursa bu nokta yasaklanıyor. Yani kişi bütünü ile dünyayı düşünüp ahireti unutur ise o zaman ikaz ve ihtar gerekir.

Üstad Hazretlerinin yukarıda işaret ettiği gibi, Afrika'da açlıktan ölenler rızıksızlıktan dolayı değil cinayetten ölüyorlar. Yani Avrupa’nın sömürgeci zihniyeti, Afrika gibi zayıf milletlerin elinden kaynakları zorla gasp edip onları ölüme terk ediyor. Yoksa Allah dünya üzerinde yaşayan bütün canlıların rızkını kâfi derece de veriyor. Ama imtihan gereği Allah kâfir ve zalimlere bir mühlet ve bir serbestlik verdiği için, onlar zayıf olanları sömürüp katlediyorlar. Bu sebeple bu tarz cinayetler kefilliği ilan eden ayetin kapsamına girmiyor. 

Afrika ve Hindistan gibi ülkeler Avrupa'nın baskısı altında olmalarına rağmen zengin olamayıp fakir kalmışlardır. Demek zenginlik Avrupa'ya körü körüne tabi olmakla elde edilen bir şey değildir. Şayet öyle olsa idi Afrika ve Hindistan bugün gayet zengin ve medeni olurlardı. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yedinci Nota | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1420 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

serhatdeniz_527
Burada Çin ve Hindistan daki dinden bahsedilmektedir nedeni nedir
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Afrika ve Hindistan gibi ülkeler Avrupa'nın baskısı altında olmalarına rağmen zengin olamayıp fakir kalmışlardır. Demek zenginlik Avrupa'ya körü körüne tabi olmakla elde edilen bir şey değildir. Şayet öyle olsa idi Afrika ve Hindistan bugün gayet zengin ve medeni olurlardı. Burada Çin ve Hindistan'ın dininden değil siyasi ve sosyolojik durumundan bahsediliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
serhatdeniz_527
Eyvallah..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...