Block title
Block content

"Âyâ, zannediyor musunuz ki, vazife-i hayatınız yalnız terbiye-i medeniye ile güzelce muhafaza-i nefis etmek, ayıp olmasın, batın ve fercin hizmetine mi münhasırdır?" cümlesinin geçtiği yeri izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan mahiyetine sayısız, yüksek ve ulvi cihaz ve duygular takılmış; bu cihaz ve duyguların yüzde doksanı ahiret yurdunu temin etmek ve orası için çabalamak için verilmiştir. Diğer yüzde onluk kısmı ise, dünya hayatının gerekleri ve temini için verilmiştir. 

Ama maalesef insanların çoğunluğu bunun aksini yaparak, ahiret için verilen yüzde doksan duyguları dünyanın adi ve süfli şeylerine sarf ediyor. Geri kalan çok az kısmını da ahiret hayatına kullanıyor. Yani çoğu aza, azı çoğa sarf ediyor. Bu da insanın yaratılışına zıt bir tabloyu ortaya koyuyor.

Ulvi hissiyatları süfli şeylere, yüksek cihazları rezil umura sarf etmenin mahiyetine şöyle bir temsil ile bakabiliriz: 

Çok zengin birisi, fakir arkadaşına yardım olsun diye bir altın tepsi ve içinde altından fincanlar hediye etse, fakir arkadaşı bu altın tepsi ile ahır temizlese, altın fincanları da çocuklara oyuncak olsun diye ortaya atsa, ne kadar ahmaklık ve divanelik etmiş olur. Zira altın tepsi kıymetli olduğu için, ahır temizlemek gibi kıymetsiz işlerde sarf olunamaz. Fincanlar altından olduğu için, toz toprak içinde oyuncak yapılamaz.

İşte insanın mahiyeti altın bir tepsi, insanın bu mahiyetinde bulunan hissiyat ve cihazlar da bu altın tepsi içindeki fincanlar gibidir; bunlar dünyanın adi ve süfli işlerinde kullanılmayacak kadar değerli ve kıymetli hissiyat ve cihazlardır. Böyle ulvi ve kıymetli hissiyatlar; ancak ahiret hayatının kazanılması işinde sarf olunabilirler, yoksa rezil ve adi işlerde heba etmek için insana verilmemişler. İşte Üstad Hazretleri burada bu hakikatlere işaret ediyor.

İnsan gibi yüksek mahiyete sahip bir varlık, hayvan gibi sadece yemek ve cinsi münasebet kurmak için dünyaya gönderilmemiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

elifsudenaz
allah razı olsun hocam çok güzel aydınlatınız sayenizde dini bilgimiz çogalıyor inşallah bizde bunu değerlendirip başka kardeşlerimize anlatırız bu hizmeti imaniyede bulunmak ayrı birsey rabbim her daim sizinle olsun.......
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...